Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z samorządowcami tworzącymi Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz senatorami z województwa pomorskiego w Ratuszu Głównego Miasta. Podczas spotkania samorządowcy złożyli na ręce marszałka projekt ustawy o związku metropolitalnym.
Wspólny apel 57 pomorskich samorządów
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreślała, że ustawa jest ważna nie tylko dla Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego czy Malborka, ale dla 1,5 mln mieszkańców metropolii.
– Dostajemy liczne nagrody za to, że jesteśmy metropolią tworzoną faktycznie. Ale brakuje nam nie tylko narzędzi prawnych, ustawowych, które pomogłyby nam ująć w ramy formalne współpracę, która może dotyczyć chociażby wspólnego transportu czy zarządzania planem zagospodarowania przestrzennego, ale także środków finansowych na te cele – tłumaczyła Dulkiewicz. – Przypomnę, że ustawa dotycząca związków metropolitalnych została uchwalona pod koniec kadencji w 2014 r. i dzisiaj metropolia funkcjonuje na Śląsku. Podczas rozmowy z premierem Morawieckim w czerwcu ubiegłego roku usłyszałam, że jest to pilotaż. Ten pilotaż trwa już ok. trzech lat. Efekty są bardzo dobre i my na Pomorzu też chcielibyśmy mieć taką ustawę.
Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
– Udowadniamy od wielu lat, że realizujemy tutaj wspólne projekty, które służą całemu regionowi. Przypomnę, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zostało zrealizowanych w Obszarze Metropolitalnym, obejmującym 56 miast i gmin, a także kilka powiatów, ponad 170 projektów o wartości ponad 3 mld zł – wyjaśniał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Poparcie senatorów z Pomorza
Inicjatywę samorządowców poparli senatorowie: Bogdan Borusewicz, Sławomir Rybicki, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina, Ryszard Świlski i Stanisław Lamczyk. Swój podpis złożył także Tomasz Grodzki. –- Brakuje nam jeszcze trzech podpisów. Będziemy starali się przy przychylności Senatu rozpocząć inicjatywę ustawodawczą – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Marszałek Senatu zaznaczał, że obecnie na początku procesu legislacyjnego jest projekt o metropolii łódzkiej, a projekt metropolii dla Pomorza będzie następny. Przedwojennym zwyczajem marszałek Grodzki postanowił wyznaczyć senatora prowadzącego ustawę. Został nim Ryszard Świlski, były wicemarszałek województwa pomorskiego.
Tomasz Grodzki podkreślał: „Senat ma swoje możliwości, ale ma też swoje ograniczenia”. – Ustawa z Senatu pójdzie do Sejmu. Natomiast jest jeszcze pałac prezydencki – mówił. – Myślę, że jeżeli ustawa dotrze do pałacu prezydenckiego po wyborach prezydenckich, to będzie miała większe szanse. W tej chwili toczy się bój o prezydenturę, który – mam nadzieję – zakończy się zwycięstwem pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
– Samorządy mają coraz więcej zadań i coraz mniej pieniędzy na ich realizację – dodał marszałek Grodzki. – Radzą sobie z tym doskonale, ale nie jest to łatwe. Przez ostatnie 30 lat w Polsce wiele rzeczy nam się udało, ale samorządność to jeden z największych sukcesów po zakończeniu ery komunizmu.
Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
O utworzenie metropolii na Pomorzu samorządy zrzeszone w OMGGS zabiegają od wielu lat. Bezskutecznie. Dzięki jej powołaniu region mógłby otrzymać rocznie ponad 200 mln zł, które teraz trafiają do budżetu centralnego. Pieniądze można przeznaczyć np. na rozwój wspólnej komunikacji publicznej, węzły przesiadkowe, koordynowanie przebiegu dróg, a także oświatę i kulturę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS