A A+ A++

Do parlamentu Wybrzeża Kości Słoniowej wpłynęła ustawa, która zakłada legalizację poligamii, ale wyłącznie dla mężczyzn. To wywołało oburzenie aktywistek i obrońców praw kobiet, którzy mówią wprost: to krok wstecz w walce o równość. Projekt znajduje jednak swoich zwolenników. – Feminizm jest importowany z Zachodu – twierdzi jeden z rozmówców France24.

Poligamia jest zabroniona w wielu częściach świata, ale pozostaje powszechna w krajach Afryki Zachodniej. W Wybrzeżu Kości Słoniowej zakazano jej w 1964 roku. Projekt ustawy posła Yacouby Sangaré zakłada jej przywrócenie, ale wyłącznie dla mężczyzn.

Nie możemy zalegalizować poligamii, by zaspokoić męskie libido – mówi prawnik Désirée Okobé, cytowana przez France24. – Mężczyzna wybiera więcej niż jedną żonę wyłącznie z osobistych, egoistycznych powodów. Otwarcie tych drzwi doprowadziłoby do nierównowagi w naszym społeczeństwie – dodaje.

Według niej i innych działaczy na rzecz praw kobiet w WKS, legalizacja poligamii byłaby dodatkową przeszkodą dla kobiet, które wciąż borykają się z systemowymi nierównościami i dyskryminacją.

Komisja Praw Człowieka ONZ uważa tę praktykę za dyskryminującą kobiety i wezwała do jej wyeliminowania.

Poligamia najszerzej praktykowana jest w Afryce Subsaharyjskiej, średnio przez 11 proc. populacji – wynika z badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Pew Research Center. Wskaźnik związków poligamicznych w Wybrzeżu Kości Słoniowej jest nieco wyższy i pomimo zakazu wynosi 12 proc.

Poligamia? “Monogamia się nie sprawdziła”

Poseł Sangaré oparł swój projekt na tych statystykach, argumentując, że monogamia “okazała się nieskuteczna”.

– W różnych regionach i bez względu na pochodzenie religijne, poligamia jest powszechna w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Mężczyźni mają wiele żon i społeczności to akceptują. Tak więc ekskluzywna monogamia nie pasuje do naszych realiów, naszych zwyczajów. Nie możemy po prostu kopiować i wklejać przepisów, które zostały wprowadzone w krajach zachodnich. Musimy dać ludziom możliwość – przekonuje.

Zobacz też: W ciąży jest niemal cały czas. To jej dwunaste dziecko

Sangaré twierdzi, że projekt ustawy ma na celu ochronę kobiet, które nie mają żadnych praw w ramach “tradycyjnych” małżeństw, na które często kontrakt zawierany jest w formie posagu. Jeśli związek się kończy, kobiety nie mają prawa domagać się odszkodowania od partnera.

– Jeśli ich partner umrze, kobiety pozostają w próżni prawnej – mówi Sangaré. Następnie argumentuje, że monogamia “zachęca” do rozwodów, ponieważ mężczyźni, którzy chcą wielu partnerek, częściej opuszczają swoje rodz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHistoryczny rekord w Londynie. Nigdy nie było takich temperatur!
Następny artykułNyska ŁAPA zaprasza na Psiknik!