Problem z kurczącymi się zapasami słodkiej wody jest poważny i zdaniem naukowców będzie tylko narastał, jeśli nie zdołamy mu zapobiec. Ta technologia ma być odpowiedzią, której poszukujemy.
Nie jest tajemnicą, że już teraz na Ziemi brakuje wody pitnej, zwłaszcza w niektórych rejonach świata. Zdaniem naukowców problem będzie się powiększał, ale być może najnowsze odkrycie pomoże w jego rozwiązaniu. Opracowano bowiem technologię, która pozwoli przekształcić parę wodną znad oceanów w niemal niewyczerpane źródło słodkiej wody.
“Ostatecznie będziemy musieli znaleźć sposób na zwiększenie dostaw świeżej wody, ponieważ woda konserwowana i odzyskiwana z istniejących źródeł, choć niezbędna, nie będzie wystarczająca do zaspokojenia ludzkich potrzeb”, wyjaśnił inżynier budownictwa i środowiska Praveen Kumar z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign w artykule opublikowanym w Scientific Reports. “Uważamy, że zaproponowana przez nas nowa metoda może rozwiązać problem”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone
Naukowcy zaprojektowali konstrukcję, która ma naśladować naturalny obieg wody w przyrodzie. Mierząca około 210 metrów szerokości i 100 metrów wysokości – w przybliżeniu wysokość dużego statku wycieczkowego – maszyna miałaby transportować, skraplać i zbierać wodę. Wilgotne powietrze byłoby transportowane znad powierzchni oceanu na pobliski brzeg, gdzie systemy chłodzenia mogłyby skraplać parę wodną w ciecz. Wszystko to działałoby na odnawialnej energii wiatrowej lub słonecznej, wyjaśnił zespół.
Naukowcy nie podali za wielu szczegółów, ale przyznali, że udało im się znaleźć miejsce, w którym możliwe byłoby pozyskiwanie wody z pary wodnej znad oceanu. Dzięki temu udałoby się dziennie zaspokoić potrzeby wody pitnej dla ok. 500 tys. osób. W ramach swoich badań naukowcy rozważyli również potencjalne konsekwencje zmiany klimatu i doszli do wniosku, że nie będzie to znacząco wpływać na działanie ich urządzenia.
“Prognozy klimatyczne pokazują, że przepływ oparów oceanicznych będzie się zwiększał z czasem, zapewniając jeszcze więcej zasobów słodkiej wody”, wyjaśniają. “Tak więc pomysł, który proponujemy, będzie spełniał swoje zadanie, także w przypadku zmian klimatycznych”. Wspominali, że ich rozwiązanie może być zbawienna dla najbiedniejszych krajów, jak i dla obszarów pustynnych. Jednak zanim będzie mogło ono wejść w życie może minąć jeszcze dużo czasu.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS