Okres pandemii wpłynął negatywnie na kondycję wielu osób, dlatego Akademickie Stowarzyszenie „Ambitni w Działaniu” przygotowało specjalny program wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie, członkowie rodzin i osoby pracujące z osobami z niepełnosprawnościami z terenu Płocka oraz powiatów: gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego mogą wziąć udział w projekcie pn. „Wracam! Program wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnościami”.
– Projekt jest finansowany ze środków z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – wyjaśnia Karol Krajewski z Akademickiego Stowarzyszenia „Ambitni w Działaniu”. – W ramach działań projektowych zapewniamy wsparcie psychologiczne, ukierunkowane na niwelowanie negatywnych skutków epidemii SARS-CoV-2, w szczególności przeciwdziałanie kryzysom psychicznym wywołanym zdarzeniami losowymi związanymi z epidemią koronawirusa – tłumaczy Karol Krajewski.
Wsparcia psychologicznego udzielać będzie Aneta Borowska – psycholog, pedagog (rewalidator), terapeuta zajęciowy, doradca zawodowy, absolwentka psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Obecnie szkoli się na czteroletnim akredytowanym szkoleniu psychoterapeutycznym w Instytucie Analizy Grupowej w Rasztowie.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w angielskim domu opieki z osobami starszymi i zaburzonymi psychicznie. W Polsce, w warsztatach terapii zajęciowej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, w środowiskowym domu samopomocy z osobami zaburzonymi psychicznie, prowadziła indywidualne i grupowe zajęcia z uczniami szkoły podstawowej i średniej. Pracowała też jako psycholog w Ośrodku Rehabilitacyjnym, w którym prowadziła indywidualne zajęcia z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami, a także udzielała pomocy psychologicznej ich rodzicom i opiekunom.
Dlaczego taki program jest teraz potrzebny zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami?
– Skutki pandemii odczuwamy wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, jak również osoby z niepełnosprawnościami, ich najbliżsi i otoczenie, w którym przebywają – tłumaczy Aneta Borowska. – W zeszłym roku, w maju, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w związku z epidemią wprowadził rozwiązania dedykowane osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, były to głównie rozwiązania finansowe. Jednak w związku ze wzrostem zachorowań, Fundusz od listopada zwiększył refundację projektów i dzięki temu powstał ten Projekt: „Wracam! Program wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnościami” – dodaje.
Jakie efekty wywołała pandemia u osób z niepełnosprawnością?
– Głównie izolację, która zwiększa lęk, niepokój, smutek, wyczerpanie, poczucie osamotnienia, stres i depresję. Jak pokazują badania Państwowej Akademii Nauk, u osób, które cierpiały na zaburzenia psychiczne przed pandemią, 54 proc. poczuło pogorszenie swojego stanu z powodu pandemii. Przede wszystkim ludzie są wyczerpani ciągłym stanem zagrożenia, próbami dostosowania się do aktualnej sytuacji i niepokojem o przyszłość. Osoby z niepełnosprawnością i ich najbliżsi na co dzień przed pandemią miały na każdej płaszczyźnie dużo trudności, stąd pomysł na ten projekt, aby ich wesprzeć psychicznie w tym ciężkim czasie pandemii. Jest to pionierski projekt, który ma wspierać i osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów, członków rodzin i osoby pracujące z osobami z niepełnosprawnościami – wyjaśnia pani Aneta.
Częściej mówi się o osobach niepełnosprawnych, natomiast dużo rzadziej o rodzinach osób z niepełnosprawnościami. Jak wygląda ich sytuacja?
– Pracuję od paru lat z osobami z niepełnosprawnością. Długo przed pandemią zaobserwowałam problem, że rodziny tych osób nie mają żadnego wsparcia, naprawdę żadnego! Jakby byli z kamienia. Mają być opoką dla swoich bliskich niepełnosprawnych, zawsze mają wspierać i pomagać, walczyć o lepsze jutro, mieć siłę i nigdy się nie poddawać, nie załamywać, a nagrodą dla nich niech będzie fakt, że ich bliska niepełnosprawna osoba na parę godzin pobędzie w szkole specjalnej, WTZ, ŚDS czy innych placówkach. Ok, super, ale to jest za mało, zdecydowanie za mało dla opiekunów! – mówi stanowczo psycholog.
Jak wyjaśnia, pracując w WTZ, ŚDS i w ośrodku rehabilitacyjnym, gdy miała dodatkowe godziny dla pacjentów, przychodziły do niej mamy dzieci niepełnosprawnych.
– Mówiły o swoich uczuciach, o tym co przeżywają, o swoim bólu, o rozpaczy, o radościach, o związkach, o tym jak inni je oceniają za to jakimi są matkami itd. Te mamy dźwigają na swoich barkach całą troskę o dziecko, całą paletę emocji swoich i swoich dzieci, dzielnie walczą, ale nikt ich nie wspiera, są same na polu walki. Jest też rodzeństwo osób niepełnosprawnych, które od samego początku jest obciążone psychicznie, więcej się wymaga od nich, mniej poświęca czasu, bo są zdrowe, bo sobie poradzą. Te dzieci niejednokrotnie do mnie przychodziły, czasem kosztem zajęć swojego niepełnosprawnego brata czy siostry, oczywiście na prośbę mam, które widziały stan psychiczny swojego zdrowego (fizycznie) dziecka – opowiada pani Aneta.
Zauważa też ciężką pracę personelu, zwłaszcza terapeutów, którzy są na pierwszej linii kontaktu z osobami niepełnosprawnymi.
– Przeżywają różne sytuacje, które często są bardzo trudne i obciążające psychicznie, a nie mają przestrzeni na omówienie tego co doświadczają, no, może podczas przerwy bądź obiadu, między jednym kęsem a drugim. Każdy pacjent jest inny, każdy pacjent ma swoją historię, swoje trudności, swoje smutki i złości, a terapeuci podczas zajęć mają to wszystko pomieścić. Ilość osób potrzebujących jest tak duża, że brakuje miejsca na wsparcie dla terapeutów. A przecież terapeuci też mają uczucia… – podkreśla psycholog.
Jak podsumowuje, ten projekt jest dla wszystkich osób, które są niepełnosprawne i dla osób, które wspierają te osoby. Niestety, ilość miejsc w tym projekcie jest ograniczona, jednak jeśli będzie takie zapotrzebowanie, organizatorzy postarają się stworzyć kolejny projekt ze wsparciem psychicznym.
Osoby chętne do udziału w projekcie będą miały zapewnione wsparcie indywidualne, grupowe oraz możliwość skorzystania z telefonicznej pomocy psychologicznej. W miarę potrzeb, organizatorzy umożliwiają prowadzenie zajęć w formie on-line.
Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłaszać się za pomocą formularza zgłoszeniowego przesłanego na adres e-mail: [email protected]. Udział w programie jest bezpłatny. Liczba miejsc w projekcie ograniczona.
Więcej informacji o projekcie pod numerem telefonu 737 314 697.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS