Starosta Janusz Szpak i zarząd powiatu krasnostawskiego nie mają żadnych wątpliwości. W Rońsku powinien zostać wybudowany zbiornik retencyjny, by zmniejszyć zagrożenie powodziowe dla miasta Krasnystaw i miejscowości, przez które przepływa rzeka Wieprz.
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Krasnostawskiego radni mają debatować m.in. na temat budowy zbiornika retencyjnego w Rońsku. O potrzebie realizacji tej inwestycji mówi się już od kilku lat.
Po powodzi, jaka boleśnie dotyka teraz południowozachodni rejon kraju, wróciła sprawa budowy zbiornika „Rońsko”. Tym tematem podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Krasnostawskiego zajmą się radni. Zarząd, ze starostą Januszem Szpakiem, przygotował stanowisko rady, które ma trafić na biurko premiera Donalda Tuska. Wynika z niego, że władze powiatu, mając na uwadze stan klęski żywiołowej i realne zagrożenie powodziowe ze strony rzeki Wieprz, oraz w trosce o bezpieczeństwo lokalnych społeczności i infrastruktury, domagają się przyspieszenia działań przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zmierzających do budowy zbiornika retencyjnego na rzece Wieprz w miejscowości Rońsko w gminie Krasnystaw.
Starostwo przypomina, że całe przedsięwzięcie znajduje się w zatwierdzonym przez ministra infrastruktury Programie Planowanych Inwestycji w Gospodarce Wodnej PGW Wody Polskie i dla tego zadania w 2021 roku została opracowana koncepcja programowo-przestrzenna. Władze powiatu podkreślają, że zbiornik przepływowy na powierzchni ponad 450 ha zwiększyłby pojemność korytową i możliwość sterowania wodami wezbraniowymi rzeki Wieprz, a także Żółkiewka oraz zabezpieczyłby przed falą wezbraniową miasto Krasnystaw i miejscowości położone w okolicach tych rzek. – Z uwagi na brak pieniędzy nie przystąpiono do realizacji tej ważnej i oczekiwanej przez lokalną społeczność powiatu krasnostawskiego inwestycji – zauważa Janusz Szpak, starosta krasnostawski.
– Dlatego zwracamy się do rządu RP o zabezpieczenie źródeł finansowania na realizację tego i innych planowanych na terenie naszego powiatu przedsięwzięć, związanych z ochroną przeciwpowodziową, aby wszelkie inwestycje, służące zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom przed falami wezbraniowymi lokalnych rzek, mogły być bezzwłocznie realizowane. (d)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS