A A+ A++

Dwa starachowickie stowarzyszenie: „Inicjatywa Dla Starachowic” oraz „Wrażliwi Społecznie” chcą odwołania Rady Miejskiej w Starachowicach. Zamiar ten, działacze ogłosili na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartkowe (18 marca) południe. 

Zasady organizowania lokalnego referendum określa ustawa o referendum lokalnym. Pojedynczego radnego nie można odwołać, nawet jeśli został wybrany w wyborach większościowych i w jednomandatowym okręgu. Jednak mieszkańcy, jako członkowie wspólnoty samorządowej mogą odwołać całą radę, przeprowadzając referendum.

Piotr Capała ze Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic” poinformował, że wniosek w tej sprawie na ręce prezydenta miasta Marka Materka wpłynął w czwartek (18 marca). Od tego momentu, inicjatorzy referendum – Inicjatywa dla Starachowic oraz partnerzy wspomagający – Wrażliwi Społecznie, mają niecałe 2 miesiące na zebranie głosów w sprawie jego organizacji. Wniosek musi poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, składając na wniosku swoje podpisy. –

–  Aby referendum w Starachowicach zostało przeprowadzone musimy zebrać nieco ponad 4 tysiące podpisów, to znaczy, że wniosek musi poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania – wyjaśnia Piotr Capała ze Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic”.

Członkowie obu stowarzyszeń zarzucają starachowickim radnym miejskim, że nie działają oni w interesie mieszkańców, a jako ciało uchwałodawcze są całkowicie podporządkowani władzy wykonawczej, tj. prezydentowi miasta.

– Miasto nie ma na co czekać. W Radzie Miejskiej muszą być osoby kompetentne – mówiła Beata Gorczyca ze Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”. – Obecna Rada Miasta nie dojrzała do swojej funkcji, jest podporządkowana prezydentowi miasta, ślepo wykonuje wszystkie pomysły i polecenia prezydenta Materka.

Dodała, że starachowiccy radni stali się bezradni, nie są aktywni podczas sesji, a same posiedzenia trwają zbyt krótko. Argumentami przemawiającymi na niekorzyść radnych jest, według działaczy stowarzyszeń, podniesienie opłat za śmieci bez kalkulacji kosztów, a także poparcie dla planów budowy spalarni odpadów w mieście.

Referendum lokalne jest ważne, jeśli weźmie w nim udział przynajmniej 3/5 osób biorących udział w ostatnich wyborach samorządowych. W Starachowicach, w głosowaniu jesienią 2018 roku wzięło udział ponad 20 tysięcy uprawnionych, więc aby referendum było ważne musiałoby w nim zagłosować ponad 12 tysięcy osoby.

Miejsce, w którym będzie można składać podpisy pod wnioskiem o referendum, zostanie wkrótce otwarte w siedzibie firmy Zbigniewa Kroczka – wiceprezesa Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic”, przy ul. 1 Maja 13. Ze względu na pandemię, aktywność inicjatorów referendum w przestrzeni publicznej będzie mniejsza.

***

Do tematu, w komentarzu zamieszczonym na prezydenckim profilu na FB, odniósł się prezydent Starachowic, Marek Materek.

„Od 2014 roku dzięki głosom mieszkańców mam zaszczyt być prezydentem Starachowic. Wspólnie z Radnymi Rady Miejskiej oraz moimi współpracownikami każdego dnia staramy się zmieniać nasze miasto na lepsze. Od kilku lat konsekwentnie wdrażamy proces rewitalizacji miasta. Staliśmy się liderem w województwie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Na realizowane w Starachowicach inwestycje pozyskaliśmy ponad 228 milionów złotych.

Dzięki pozyskanym dotacjom wyremontowaliśmy dziesiątki kilometrów dróg w mieście, zagospodarowaliśmy niszczejący Park Miejski, Miasto kupuje nowe ekologiczne autobusy, budynki miejskich szkół zostały poddane kompleksowej termomodernizacji a klasy doposażone w nowoczesne materiały dydaktyczne. Nasi uczniowie mogą korzystać z nowych boisk sportowych. Wyremontowaliśmy Centrum Strzelectwa Sportowego. Powstają nowe zielone skwery, ścieżki rowerowe, trwa modernizacja Lubianki. Już za chwilę rozpocznie się remont Parku Kultury, zagospodarowanie otoczenia Pasternika oraz przestrzeni przy Dworcach Wschodnim i Zachodnim. Realizujemy również całe spektrum działań społecznych.

Pragnę wyraźnie podkreślić, że żadnej z tych inwestycji nie moglibyśmy zrealizować gdyby nie decyzje i zaangażowanie Radnych Rady Miejskiej oraz współpraca ponad politycznymi podziałami. Wiele podejmowanych na sesji uchwał to efekt inicjatywy i codziennej pracy Radnych – Państwa Przedstawicieli.

W wyborach samorządowych w 2018 roku wybraliście Państwo nową Radę Miejską. Mam świadomość, że nie wszyscy muszą być zadowoleni z wyników wyborów. Każdy mieszkaniec ma prawo krytykować decyzje Rady Miejskiej i się z nimi nie zgadzać. Znam wszystkich Radnych miejskich i wiem, że są ludźmi otwartymi na konstruktywną krytykę i dialog.

Dziś ogłoszona została inicjatywa odwołania Rady Miejskiej w referendum lokalnym. Osobiście nie zgadzam się zarzutami skierowanymi przeciwko Radzie i jestem wdzięczny Radnym za dotychczasową dobrą współpracę.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy można jeść mięso? Jakie produkty są dozwolone w Wielki Piątek
Następny artykułProf. Konrad Rejdak: Mózg to centrum dowodzenia we wszystkich sferach naszego życia