O referendum w sprawie odwołania burmistrza Kętrzyna Ryszarda Niedziółki mówiło się w kuluarach już od dawna. Teraz sprawa nabrała tempa i została oficjalnie ogłoszona, a do komisarza wyborczego wpłynęło już stosowne powiadomienie.
Inicjatorzy zarzucają Ryszardowi Niedziółce m.in. źle wyliczoną podwyżkę za odpady komunalne, nieprawidłowe zarządzanie miastem oraz błędne decyzje personalne dotyczące stanowisk w urzędzie i podległych mu instytucjach.
Jak będzie wyglądała dalej procedura? Inicjatorzy referendum muszą teraz na własny koszt poinformować mieszkańców Kętrzyna informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie burmistrza. Mają też 60 dni na zebranie podpisów poparcia tej inicjatywy. Warunkiem jest zebranie minimum 10 % osób uprawnionych do głosowania. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 2018 roku w Kętrzynie jest ich 22 114 osób.
Po zebraniu podpisów inicjatorzy powinni przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tę inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców. Komisarz wyborczy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku ma obowiązek wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku. Głosowanie powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym albo uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego, uwzględniającego skargę na decyzję komisarza o odrzuceniu wniosku mieszkańców w sprawie referendum lub niedotrzymaniu terminu na rozpatrzenie wniosku. Biorąc pod uwagę te terminy można przypuszczać, że referendum w Kętrzynie może odbyć się już w czerwcu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS