Dębica miastem obywatelskim, to tytuł konferencji prasowej, którą dzisiaj w południe zorganizowali kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej w Dębicy. W Rynku padły kolejne pomysły, jakie KO chce zrealizować, gdyby wygrało wybory 7 kwietnia.
– Przez ostatnie osiem lat Prawo i Sprawiedliwość tłumiło rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Robili to dlatego, że sprawne społeczeństwo obywatelskie potrafi kontrolować władzę – powiedziała na początku Marta Kabara-Dziadosz.
Dodała, że kandydaci KO chcą, aby społeczeństwo obywatelskie odrodziło się w Dębicy. Tuż po niej głos zabierali kolejni kandydaci KO do RM w Dębicy. Najpierw była to Ewa Janeczko, która zapowiedziała powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej.
– Chcemy, żeby młodzież miała realny udział w inicjowaniu imprez sportowych, kulturalnych, prospołecznych, czy prozdrowotnych – powiedziała.
Stwierdziła też, że ani w tej ani w poprzedniej kadencji radni nie nawiązali żadnego dialogu z młodzieżą, dlatego jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie taka rada nie powstała.
– Ja dzisiaj młodzież bardzo przepraszam, że ten dialog nie został nawiązany i deklaruję powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Dębicy – podkreśliła.
Alina Rzewuska z kolei wspomniała o Radzie Seniorów w Dębicy, która również ma zostać powołana.
– W naszym mieście jest 24% społeczności w wieku sześćdziesiąt plus. Każdego roku ta grupa będzie się powiększać. Były inicjatywy powołania organu doradczego, jakim jest Rada Seniorów, ale ta inicjatywa nie została przez Radę Miejską przyjęta – mówiła.
Podobnie, jak jej poprzedniczka stwierdziła, że także w tym przypadku Dębica odstaje na tle innych miast.
– Chcemy głośno powiedzieć, że nasza Rada Kobiet będzie zajmowała się problemami kobiet, problemami seniorów i problemami osób niepełnosprawnych – powiedziała z kolei Monika Sztorc z Podkarpackiej Rady Kobieta.
Padły też deklaracje związane z Radami Osiedli w Dębicy. Podczas ostatnich wyborów udało się powołać sześć na jedenaście osiedli w mieście. W rzeczywistości działa pięć. Brak wyboru na pozostałych osiedlach według Barbary Brzostowskiej spowodowane było podniesieniem progu liczby osób potrzebnych do ich powołania.
– Niestety teraz trudno jest odbudować to, co zostało zniszczone. Nasza drużyna z przyszłym burmistrzem Grzegorzem Kryckim to zmieni. Tylko aktywny udział mieszkańców poprzez działalność w RO da nam efekt taki, że nasze miasto będzie dla ludzi – powiedziała.
Grzegorz Rusinowski wspomniał o budżecie obywatelskim, który kiedyś funkcjonował w Dębicy. Ten ma zostać przywrócony. Mają być też przeprowadzane konsultacje społeczne z prawdziwego zdarzenia. M.in. te dotyczące przebudowy Rynku. Miasto niedawno ogłosiło konsultacje, ale według Konrada Skrodzkiego była to nieudolna próba obecnych władz.
– Ja konsultacje na temat przebudowy Rynku już rozpocząłem z przedsiębiorcami i mieszkańcami – mówił.
Dodał, że każdego tygodnia można zapraszać do Urzędu Miasta zainteresowane osoby i z nimi dyskutować na najważniejsze tematy. Według niego są ku temu możliwości.
O rozwoju przedsiębiorczości w Dębicy mówił Bartłomiej Ziembla. Stwierdził, że miasto w ostatnich latach pozostawiło przedsiębiorców bez pomocy. Zapewnił, że oni, jako przyszli radni wraz z Grzegorzem Kryckim stworzą inkubator dla przedsiębiorców oraz miejsce w którym przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się o programach Unii Europejskiej.
– Przy burmistrzu jest taka grupa doradcza, ale składa się z osób, które nie znają realiów miasta – dodał.
On i pozostali kandydaci KO chcą aktywować tereny inwestycyjne przy ul. Świętosława i Mościckiego, zapewnił jednocześnie, że wiedzą, jak to zrobić.
Aktualizacja: 22/03/2024 21:03
Autor: Grzegorz Król
/ Debica24.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS