Badania przeprowadzone przez wielu analityków rynku IT pokazują, że wykorzystujący sztuczną inteligencję bot ChatGPT jest najszybciej rozwijającą się konsumencką aplikacją w całej historii rynku IT.
Potwierdzili to również w ostatnich dniach analitycy zatrudnieni w szwajcarskim banku UBS, których badanie pokazało, że w styczniu boty ChatGPT miały 100 milionów aktywnych użytkowników. Stało się tak zaledwie po dwóch miesiącach od momenty premiery tego rozwiązania, która miała miejsce pod koniec listopada 2023 roku. w styczniu, po jego uruchomieniu dwa miesiące temu pod koniec listopada.
Natomiast w ciągu pierwszego tygodnia, z usług tego bota korzystał już milion użytkowników. To absolutny rekord popularności, jakim nie może się pochwalić w całej historii tego przemysłu żadne inne rozwiązanie. Fakt ten odnotowała również znana agencja prasowa Reuters. Podkreśla ona, że aplikacji TikTok osiągnięcie tego wyniku (chodzi o 100 mln aktywnych użytkowników) zajęło dziewięć miesięcy. Z kolei w przypadku aplikacji Instagram trwało to dwa i pół roku.
Zobacz również:
Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku aplikacji stworzonych przez firmy Google i Facebook. Potrzebowały one pięciu lat, aby dotrzeć do stu milionów użytkowników. Co ciekawe, sama firma OpenAI nie zgadza się z taką oceną twierdząc, że ChatGPT nie jest standardową aplikacją, a inteligentną usługą bazują na modelu uczenia maszynowego GPT-3 OpenAI. To model zaprojektowany z myślą o generowania przekazów tekstowych przypominających te tworzone przez człowieka, ucząc się tego po przeanalizowaniu olbrzymiej porcji dostarczony mu danych wejściowych.
Jedno jest pewne. GPT-3 jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych modeli językowych, jakie stworzył do tej pory człowiek. Nie jest to więc według OpenAI typowa aplikacja, której popularność można mierzyć liczbą wykorzystujących ją użytkowników. Można się z ta opinią zgadzać lub nie, co nie umniejsza faktu, że usługa ChatGPT jest swego rodzaju fenomenem.
Microsoft ma w ofercie również podobne usługi. Najważniejsza nosi nazwę Azure OpenAI i zapewnia programistom dostęp do technologii GPT-3.5. Kolejne dwie noszą nazwy DALL-E (sztuczna inteligencja generująca obrazy na podstawie zwykłych opisów) oraz Codex (usługa wspomagająca programowanie, wykorzystująca technologię GPT-3). W ostatnich dniach firma OpenAI uruchomiła usługę noszącą ChatGPT Plus. Jest to płatna usługa, oferowana na razie tylko programistom amerykańskim, która kosztuje 20 USD miesięcznie. Google też nie zasypia gruszek w popiele i testuje już usługę Bard, która oferuje podobne możliwości co ChatGPT.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS