To dość nieoczekiwane zachowanie, nie tylko ze względu na formę (bez wyraźnego powodu użyto nadzwyczajnego, można by pomyśleć – kryzysowego, trybu), ale i na treść. Z cytatów wynikało, że prezes dopuszcza obniżkę stóp już w I kwartale 2021 r., choć wcześniej mogło się wydawać, że w banku jest zgoda co do tego, żeby stóp nie ruszać przez dłuższy czas. Lawina komentarzy, jaka przetoczyła się przez rynek, świadczy o tym, że cała sytuacja wywołała dezorientację. A nasz bank zachowywał się tak, jakby wywołanie tej niepewności było mu na rękę.
Komunikacja ze światem to jedno z najważniejszych narzędzi, od których zależy skuteczność polityki pieniężnej. Bank powinien być dobrze rozumiany, a jego działania przewidywalne. Ludzie odpowiedzialni za komunikację w NBP muszą zrozumieć, że tu nie chodzi o widzimisię tego czy innego dziennikarza, ani nawet o komfort pracy bankowego analityka.
Być może trzeba zacząć od kwestii fundamentalnych, czyli po co w ogóle nam bank centralny i jakie zadania przed nim stawiamy. Konstytucja określa to jako odpowiedzialność za wartość polskiego pieniądza, ustawa o NBP precyzuje, że chodzi o utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, „o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP”. Nasz bank, podobnie jak większość takich instytucji na świecie, wartość pieniądza i utrzymanie stabilnego poziomu cen chce osiągnąć, realizując strategię celu inflacyjnego. Polega ona na wyznaczeniu jakiegoś poziomu wzrostu cen, do którego trzeba dążyć, prowadząc politykę pieniężną. W Polsce to 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt proc. w obie strony.
Strategia celu inflacyjnego przyjęła się w świecie już dość dawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku. Uznano bowiem, że w pełnym niepewności środowisku dobrze jest mieć jakiś punkt odniesienia, dzięki któremu dla postronnego obserwatora polityka pieniężna obierze jakiś ki … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS