Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Nowy tydzień przynosi jednak znaczące zmiany w wycenie tego surowca – notowania ropy naftowej rozpoczęły poniedziałkową sesję od luki wzrostowej wywołanej niespokojną sytuacją na Bliskim Wschodzie. W rezultacie, cena ropy WTI otarła się o rejon 86-87 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały rano nawet do okolic 89 USD za baryłkę. Później jednak oba rodzaje ropy naftowej oddały część tych zwyżek.
Z kolei wsparcie dla Izraela zadeklarowało USA. Atak na ten kraj ze strony Hamasu może bowiem zagrozić próbom dyplomatycznego zbliżenia na linii Izrael-Arabia Saudyjska, do którego USA dążyło w ostatnich latach. Saudyjczycy mieli złagodzić swoje stanowisko względem Izraela w zamian za pakt obronny z USA. Jednocześnie, Arabia Saudyjska zadeklarowała, że od przyszłego roku może podwyższyć produkcję ropy naftowej w ramach tego porozumienia.
Sytuacja w Izraelu będzie przekładać się na wycenę ropy naftowej, jednak dopiero potencjalna eskalacja konfliktu miałaby realny, trwalszy wpływ na ceny tego surowca.
ZŁOTO
Luka wzrostowa na wykresie cen złota.
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena tego kruszcu przez ostatnie dwa tygodnie wyraźnie zniżkowała, docierając do okolic 1825 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia. Był to najniższy poziom cen złota od marca br. W rezultacie, notowania złota znalazły się w ostatnich dniach w rejonie technicznego wyprzedania.
Dziś cena złota podskoczyła ponad 1860 USD za uncję, co jednak nie było typowym technicznym odreagowaniem (chociaż ono także miałoby uzasadnienie), lecz reakcją na informacje dotyczące ataku palestyńskiego ugrupowania Hamas na cele w Izraelu, na co Izrael odpowiedział wypowiedzeniem wojny. Konflikt na Bliskim Wschodzie przyciągnął uwagę całego świata i rozbudził nerwowość wokół sytuacji w całym regionie.
Na razie jednak konflikt pozostaje wewnętrzną sprawą Izraela, a inne państwa bliskowschodnie patrzą na sytuację z dystansem. To budzi nadzieje na brak eskalacji konfliktu, zaś zdecydowana odpowiedź Izraela na ataki prowadzi do spekulacji, że konflikt może zakończyć się szybko.
Złoto jest przez wielu inwestorów traktowane jako tzw. bezpieczna przystań na rynkach finansowych, czyli aktywo, które zyskuje na wartości w okresach większej nerwowości i niepewności. Z tej przyczyny, ruch cen złota w górę ejst uzasadniony, jednak na razie jest on mimo wszystko relatywnie niewielki ze względu na nadzieje na szybkie zakończenie konfliktu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS