Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie – czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, rząd przygotowuje kolejne rozwiązania, które mają zbić ceny energii. Z informacji “DGP” wynika, że gabinet Mateusza Morawieckiego zajmie się tą propozycją już we wtorek.
“Jest szansa na dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie w przyszłym tygodniu” – mówi źródło cytowane przez “DGP”. Według niego przegłosowane pod koniec września przez Sejm zniesienie obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży wyprodukowanego prądu na rynku regulowanym, daje Ministerstwu Aktywów Państwowych narzędzia, by pilnować marż w spółkach wytwarzających prąd. “Obawiam się jednak, że nadmierne marże mogą mieć teraz spółki obrotu” – podkreśla rozmówca DGP.
Dlatego – jak pisze dziennik – szykowana jest kolejna propozycja. “Zakłada ona wprowadzenie limitu, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty wytwarzania energii z poszczególnych nośników energii. Przewidujemy jednocześnie pokrywanie uzasadnionych kosztów tym, którzy przekraczają zakładany limit cenowy, a których udział jest konieczny w bilansie” – wyjaśnia rozmówca “DGP”.
MF pracuje nad projektem cen maksymalnych na energię, czeka na projekt MAP ws. windfall tax
Ministerstwo finansów pracuje wyłącznie nad projektem ustawy dotyczącym nałożenia cen maksymalnych na energię, który jest przygotowywany przez ministerstwo klimatu – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Do podatku od zysków nadzwyczajnych, przygotowywanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, resort finansów odniesie się, gdy pozna treść propozycji.
“Jeśli trafi do nas projekt przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, to będziemy nad nim pracować. Dzisiaj pracujemy wyłącznie nad zakresem, który dotyczy wyłącznie sektora energetyki wspólnie z ministerstwem klimatu, dotyczącym ceny maksymalnej na ceny energii i objęcia nadmiarowym zyskiem, jeśli chodzi o specjalną opłatę, sektora energetycznego” – powiedział dziennikarzom wiceminister Artur Soboń w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie.
Dodał, że do tej pory ministerstwo finansów nie pracowało nad projektem, które MAP przekazało, ponieważ nie ma jeszcze treści tego projektu, znane są tylko jego założenia.
Pytany, czy jest możliwe objęcie podatkiem od nadmiarowych zysków innych sektorów gospodarki, zaznaczył, że to nie jest decyzja ministerstwa finansów, tylko całej Rady Ministrów.
“Jeśli będziemy widzieli projekty MAP, będziemy się do nich odnosić ze wszystkimi ich zaletami i wadami, i przedstawimy stanowisko ministerstwa finansów” – powiedział Soboń.
Jego zdaniem, projekt MAP wymaga konsultacji z rynkiem i dobrej legislacji.
Wiceminister finansów szacuje, że wszystkie środki wydatkowane na różnego rodzaju osłony, tarcze i dodatki związane z rosnącymi kosztami energii to są środki rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych. (PAP Biznes)
pr/ asa/
(PAP)
mchom/ par/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS