A A+ A++

Nową taryfę i podwyżkę cen w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym i Elektrociepłowni Krosno zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe za ciepło i ogrzewanie miejskie od 1 sierpnia zapłacą średnio o 66,34 procent więcej.

Władze miejskiej spółki komunalnej zaznaczają, że podwyżka będzie mniejsza niż wstępnie zakładano. – Aby zbilansować działalność elektrociepłowni ceny musiałyby wzrosnąć o blisko 100 procent – tłumaczą. Dodają, że podwyżka cen ciepła systemowego o ponad 66 procent spowodowana jest rekordowym wzrostem cen paliw – biomasy i węgla.

Węgla nie zabraknie

W ciągu jednego sezonu grzewczego Elektrociepłownia Krosno zużywa ok. 30 tys. ton biomasy (zrębków drewna) oraz ponad 2 tys. ton miału węglowego.

Zarząd Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zaznacza, że problemy ze wzrostem cen paliw oraz z ich dostępnością były już mocno odczuwalne w minionym sezonie. W trakcie sezonu grzewczego 2021/2022 koszty zakupu paliw, w porównaniu do poprzedniego sezonu wzrosły o ponad 70 procent.

Reagując na tę sytuację miejska spółka komunalna z dużym wyprzedzeniem rozpoczęła przygotowania do nadchodzącego sezonu grzewczego i wcześniej niż zwykle zakontraktowała dostawy biomasy oraz miału węglowego.

Sezon, który jest przed nami, wydaje się absolutnie najtrudniejszy w ostatnich latach, a być może nawet w historii krośnieńskiej elektrociepłowni z uwagi na problemy z dostępnością paliw i gwałtownie rosnące koszty ich zakupu – zaznacza Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Tłumaczy, że wzrost wynosi ponad 14 mln zł, co stanowi wzrost o blisko 270 procent.

Dostawy paliw do Elektrociepłowni Krosno są już realizowane

Znaczną część potrzebnego nam miału węglowego mamy już na placu i liczymy, że całość potrzebnego zapasu uda się nam zgromadzić przed zimą – mówi Janusz Fic.

Dodaje, że zamówienia na biomasę realizowane są na bieżąco, według podpisanych kontraktów, i na chwilę obecną jej dostawy do krośnieńskiej elektrociepłowni są niezakłócone.

Znacząca podwyżka taryfy za ciepłą wodę i ogrzewanie

Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zaznaczają, że problemy z cenami i dostępnością paliw ma cała branża ciepłownicza, a wzrost cen za ciepło systemowe odczują wszyscy odbiorcy ciepła systemowego w Polsce.

W Krośnie opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę wzrosną od 1 sierpnia średnio o 66,34 proc. Dotyczy to ok. 27 wspólnot i spółdzielni, które maja podpisane umowy z KHK. To jaką podwyżkę i kiedy na rachunkach będą mieli mieszkańcy zależy od administracji i sposobu rozliczania.

Aby zagwarantować ciągłość pracy elektrociepłowni oraz środki finansowe na zakup paliwa podwyżki muszą być jednak znaczące – wyjaśnia Janusz Fic.

Obecna, kryzysowa sytuacja wpływa mocno na wzrost rachunków płaconych przez mieszkańców.

Będziemy dążyć w tym zakresie do kompromisu, który pozwoli nam przetrwać ten trudny okres, zapewniając mieszkańcom pełnię komfortu cieplnego. Liczymy też na zrozumienie ze strony mieszkańców, gdyż sytuacja jest absolutnie wyjątkowa – mówi Janusz Fic.

Władze KHK zaznaczają, że cena ciepła z Elektrociepłowni Krosno, w porównaniu do innych podobnych obiektów, jest jedną z najniższych w naszym regionie. Tłumaczą, że osiągnięcie takiego rezultatu było możliwe dzięki inwestycjom. M.in. budowie bloku energetycznego z kotłem biomasowym oraz modernizacji i rozbudowie sieci ciepłowniczych.

Autor: tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLESKO. Obchody Święta Policji (ZDJĘCIA)
Następny artykułBarbara Kurdej-Szatan przyjedzie na Campus Polska. Tematem rozmowy hejt