A A+ A++

W Łodzi powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci w placówce pod koniec 2026 roku.

Zapominamy o zdrowiu psychicznym

Na początku XXI wieku wiele zmieniło się w polskiej służbie zdrowia. Rozbudowały się szpitale i przychodnie zdrowia. Co chwilę uruchamiane są programy profilaktyki zdrowotnej, ale ciągle trochę zapominamy o zdrowiu psychicznym, a – jak mówią eksperci – kryzys mentalny jest drugim największym problemem zdrowotnym w Polsce. Co więcej, z tymi problemami najczęściej nie potrafimy sobie poradzić sami i musimy szukać pomocy.

Zajmuje miejsce po chorobach serca, a przed chorobami nowotworowymi. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że na 15 samobójstw dziennie, 12 popełniają mężczyźni – mówi Joanna Przetakiewicz-Rooijens, ambasadorka kampanii społecznej „Koalicja Przeciwko Samotności”

Aby skutecznie walczyć z problemami zdrowia psychicznego konieczne jest budowanie specjalistycznych ośrodków zdrowia. Potrzebujący muszą mieć do takich przychodni przede wszystkim łatwy i szybki dostęp.

Statystycznie nie ma w Polsce rodziny, w której nie byłoby osoby w kryzysie psychicznym. Chciałbym podkreślić, że bardzo ważna jest psychiatria środowiskowa: blisko pracy, domu, tam gdzie są najbliżsi, bo wtedy zdrowienie jest skuteczniejsze – mówi profesor Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego ma powstać w Łodzi przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Otwarcie zaplanowano jesienią 2026 roku.

W tym miejscu będziemy stosować najnowocześniejsze terapie. Pamiętajmy, że choroby psychiczne dotykają ponad 25 proc. Polaków. To są przerażające dane, ale pokazują jak wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Placówka zostanie uruchomiona w budynku, w którym kiedyś funkcjonował szpital zwany „Betlejem”. W piątek 18 października został podpisany akt notarialny, którym budynek miasto Łódź przekazało Województwu Łódzkiemu. Po remoncie nieruchomość zostanie przekazana w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi. Powstanie tam wtedy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych – Łódź-Polesie.

Koloryzowane zdjęcie z 1905 roku

20 milionów na „Betlejem”

Budynek przy ulicy Skłodowskiej-Curie 15/17 został postawiony w 1905 roku jako trzykondygnacyjna kamienica. Obecnie jest już w wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Od początku istnienia pełnił funkcję prywatnego szpitala ginekologiczno-położniczego „Betlejem”. Póxniej zarządzał nim kościół baptystów.

Szpitala baptystów bethlehem
Łódzka Biblioteka Cyfrowa

W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tutaj szpital tylko dla Niemek. Po wojnie administrację budynku przejął łódzki magistrat. Dobudowano do kamienicy jeszcze jedno piętro i zorganizowano tutaj klinikę ówczesnej Akademii Medycznej w Łodzi. Ta klinika ginekologiczno-położnicza działała w budynku do 1979 roku.

Później budynek służył jako miejsce, gdzie mieliśmy podstawową opiekę zdrowotną. A teraz przekazujemy go z dumą i z bardzo dużą atencją w ręce marszałka województwa łódzkiego, żeby służył celowi, który jest kluczowy w obecnych czasach, czyli zdrowiu psychicznemu – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wartość tego budynku o powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych szacuje się na około 10 milionów złotych. Nieruchomość przez 2 lata ma przejść gruntowny remont. Samorząd województwa łódzkiego wyliczył, że potrzebnych jest około 20 milionów złotych, a pieniądze na potrzeby remontu i dostosowania do potrzeb pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego mają pochodzić z funduszy unijnych.

Ośrodek będzie szczególnie nastawiony na potrzeby osób w okresie adolescencji, tzw. młodych dorosłych, którzy dorastając, przestają być pacjentami placówek dla dzieci i młodzieży i „wymykają się” spod opieki systemowej. Centrum zdrowia psychicznego będzie oferować opiekę ambulatoryjną w oddziałach dziennych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą? Nowa funkcja Androida już w Polsce
Następny artykułElektryczne busy będą jeździły do Morskiego Oka, ale nie zastąpią koni