Towarowa 22 fot. materiały prasowe
Kiedyś drukarnia Dom Słowa Polskiego, a teraz…
Teren dawnych zakładów poligraficznych, na którym w ostatnim czasie funkcjonowało centrum handlowe Jupiter, wyburzone na początku 2023 roku, przejdzie ogromną metamorfozę. Centrum Warszawy zmieni się nie do poznania, a to za sprawą najnowszego projektu firmy Echo Investment.
Planowane są zmiany w rejonie ulicy Towarowej, gdzie działka po dawnej drukarni zostanie podzielona na osiem nowych kwartałów, między którymi przebiegać będą uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Kompleks wielofunkcyjny przy Towarowej na Woli ma być nowoczesnym i otwartym kwartałem miejskim, którego centralnym punktem stanie się 2-hektarowy Park Słowa Polskiego. Wokół parku powstaną budynki mieszkalne, biurowe oraz usługowe.
Towarowa 22 fot. materiały prasowe
Towarowa 22 fot. materiały prasowe
Towarowa 22 – projekt architektoniczny
Pierwotnie projekt przygotowała renomowana duńska pracownia Bjarke Ingels Group. Jednak według nieoficjalnych doniesień, pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie wpłynęły na zmianę programu i kierunku inwestycji. Projektować będą jednak Polacy. Za projekt architektoniczny odpowiada renomowana pracownia JEMS Architekci, która na swoim koncie ma takie realizacje jak siedziba Agory w Warszawie uważana za jeden z najlepszych obiektów biurowych w Polsce.
Inwestycja Towarowa 22 to także zabudowa wysokościowa. Łącznie projekt biura Jems Architekci zakłada budowę pięciu wieżowców o zróżnicowanej wysokości. Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe budynki na terenie będą stopniowo obniżać się, tworząc łagodne przejście między nowoczesnym Rondem Daszyńskiego a historyczną zabudową Woli.
Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej. Projektu dobrze wpisanego w kontekst, odpowiedzialnego klimatycznie, otwartego i przyjaznego – symbiozy człowieka i natury. Zależy nam także na wykorzystaniu historycznego dziedzictwa. Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy
– powiedział Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS