A A+ A++

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA powstanie w gminie Końskie. A dokładnie to powstanie w Sielpi przy Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Czym jest strefa? To placówka edukacyjna, która działać ma na wzór Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W poniedziałek w Piotrkowie Trybunalskim Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Edukacji przekazało, że w całym kraju powstaną 32 takie jednostki. 

REKLAMA


Centrum Nauki Kopernik w Warszawie od momentu powstania cieszy się ogromną popularnością. Pomysł by jego wystawy trafiły też do regionów zrodził się już jakiś czas temu. Ogłoszono więc konkurs, w którym samorządy starały się o umieszczenie Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli minicentrów nauki na swoim terenie. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń –„W lipcu tego roku Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Edukacji ogłosiło razem z Centrum Nauki Kopernik nabór konkursowy na projekt budowy takich minicentrów wzorowanych na warszawskim „Koperniku” i oczywiście dopasowanych wielkościowo do możliwości prezentacji, zagospodarowania w miastach, które byłyby adresatami takiego programu. Spośród kilkuset samorządów, które aplikowały 32 otrzymały wczoraj na konferencji w Piotrkowie Trybunalskim zapewnienie finansowania projektu. Wśród tych 32 znalazła się gmina Końskie z propozycją zorganizowania takiej Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Sielpi przy Muzeum Techniki, Muzeum Zagłębia Staropolskiego” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

„SOWA” w Sielpi ma być miejscem całorocznym. Obsługiwać strefę mieliby pracownicy przyszłego Muzeum Techniki, które zaplanowano w tym miejscu. Strefa znajdzie się w budynku starej suszarni, czyli tuż obok obecnego Muzeum Zagłębi Staropolskiego. Zdaniem włodarzy Końskich centrum nauki ma uatrakcyjnić ofertę Sielpi –„Myślę, że to jest szansa na to by Sielpię na mapie zaznaczyć nie tylko jako ośrodek wakacyjny, ale i zachęciłoby to do odwiedzin też poza sezonem. Biorąc pod uwagę, że tych centrów nie będzie aż tak dużo to oprócz naszych szkół z okolic będzie to propozycja dla bardzo wielu grup zorganizowanych, które mogą ostatecznie wylądować na Sielpi i skorzystać z tamtejszych ośrodków. Nie jest przecież tak, że dzieci po podróży nie będą miały się gdzie zatrzymać, napić herbaty, czy zjeść obiad przed powrotem. Również dla działających na Sielpi podmiotów gospodarczych to może być fajne uzupełnienie możliwości ich działania poza sezonem” – zauważa Obratański.

O to by sielpiańska „SOWA” zapewniała najwyższy poziom zadbają specjaliści z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To oni mają  przygotować urządzenia, zaprojektować całą strefę i pełnić nadzór merytoryczny nad jej urządzaniem. W końcu mają także przeszkolić pracowników, którzy będą obsługiwać jednostkę. Gmina chce by centrum nauki było też swego rodzaju wabikiem do zwiedzenia całego Muzeum Zagłębia Staropolskiego –„Ten pomysł nam się bardzo spodobał. Jest sprawdzonym już elementem, który edukuje przez zabawę. Ktokolwiek był w Centrum Nauki Kopernik myślę, że potwierdzi to co powiedziałem. Dzieci i młodzież w liczbie ponad miliona rocznie mają okazję zapoznać się w sposób i praktyczny i związany z zabawą z elementami nauki, które powodują, że zainteresowanie politechniczne staje się czymś co młodych ludzi kieruje do techników, a później na studia techniczne. Samo usytuowanie centrum w Sielpi ma mieć pewien rodzaj spójności z modernizacją Muzeum Technicznego i być pewnym wstępem do zapoznania się z tym co było dorobkiem nauki i techniki jeszcze w XIX wieku”  – dodaje Krzysztof Obratański.

Minicentrum Nauki ma składać się z dwóch stref: interaktywnej z dużą ilością urządzeń, które edukują i zmuszają do działania. Druga strefa to tak zwana „majstrownia” – tam dzieci i młodzież same z elementów gotowych będą mogły budować i konstruować.

Zanim „SOWA” zacznie w Sielpi funkcjonować gmina Końskie musi odremontować budynek dla niej przeznaczony. Jednocześnie samorząd chce w końcu rozpocząć realizację budowy nowoczesnego Muzeum Techniki na miejscu zaniedbanego Muzeum Zagłębia Staropolskiego.

Przypomnijmy, że gmina Końskie pozyskała milion złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Za środki te ma zostać wymieniony dach na terenie całego muzeum w Sielpi. Samorząd aplikuje też do Funduszu Inwestycji Strategicznych organizowanego w ramach „Polskiego Ładu” o dotację wynoszącą 5 milionów złotych na kompleksową odnowę muzeum, łącznie z podwodnym kanałem. Wyniki naboru do „Polskiego Ładu” powinny być znane lada dzień. Wiele wskazuje więc na to, że na przestrzeni najbliższych kilku lat sielpiańskie muzeum może stać się bardzo nowoczesnym i atrakcyjnym miejscem.

Pewnym jest, że  Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności tworzona razem z Centrum Nauki Kopernik powinna powstać maksymalnie do końca 2023 roku.

Do tematu będziemy powracać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny rzekomy mail Michała Dworczyka. „Poszedłem za radą Krzyśka Skórzyńskiego”
Następny artykułPolski triathlonista rekordzistą świata. Świetny występ Roberta Karasia