A A+ A++

Narożna kamienica w centrum, największy budynek mieszkalny w obrębie Starego Rynku odzyska historyczne kolory – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Kamienica w obrębie Starego Rynku, znajdująca się w gminnej ewidencji zabytków powoli odzyskuje swój blask sprzed 150 lat. Budynek z czterema skrzydłami i wewnętrznym dziedzińcem łączy style neobarokowe i neorenesansowe.

– Widać już nową elewację od strony ul. Magdzińskiego – mówi Marcysiak. – Najpierw przeprowadziliśmy próbę kolorów elewacji, wybraliśmy ten najbardziej zbliżony do historycznego, a właściwie identyczny – mówi miejski konserwator, który nadzoruje prace remontowe prowadzone w kamienicy.

Dobiegają końca prace od strony ul. Magdzińskiego, ale to nie koniec remontu. Planowane jest odnowienie elewacji przy ul. Podwale i ul. Zaułek. Prace są finansowane przez właściciela, dużej firmy handlującej nieruchomościami nie tylko w Bydgoszczy.

Kamienica przy ul. Podwale 12 wzniesiona została według projektu Gustawa Weihe około 1873 roku. Podczas prac wykorzystano częściowo fundamenty poprzedniej zabudowy. Na parceli przez wiele lat funkcjonowała fabryka mydła J.G. Böhlkego. Budynek z czterema skrzydłami i wewnętrznym dziedzińcem wyróżnia się płaskorzeźbami i ozdobnym gzymsem pomiędzy oknami poddasza. Obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W 2017 przeprowadzono remont dachu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłamał się do domu. To co zrobił właściciel zaskoczyło złodzieja
Następny artykułHolenderski dziennikarz postrzelony. Jest na liście śmierci mafii