A A+ A++

Centrum Informacji Edukacyjnej Dla Dzieci z Doświadczeniem Migracji zostało uruchomione przy Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi. Zadaniem Centrum jest wsparcie i pomoc w adaptacji do nowego systemu edukacji dla dzieci przybyłych do Polski oraz zapewnienie pełnej informacji na temat usług edukacyjnych w Krakowie.

Fot. pexels.com

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi działa już od 2012 roku. W 2017 roku przy poradni została powołana doradczyni metodyczna ds. edukacji wielokulturowej, której zadaniem jest praca z nauczycielami i wsparcie pedagogów w nauce dzieci z doświadczeniem migracji, natomiast uruchomione dzisiaj z inicjatywy zastępczyni prezydenta Krakowa Marii Klaman Centrum Informacji Edukacyjnej Dla Dzieci z Doświadczeniem Migracji kieruje swoją działalność do dzieci i ich rodziców, którzy mogą się czuć zagubieni w nowej sytuacji i w nowej szkole.

Powołanie Centrum jest odpowiedzią na powtarzające się pytania i zgłaszane przez rodziców potrzeby. Szukają oni informacji praktycznych o tym jak zapisać dziecko do szkoły, która szkoła ma asystenta międzykulturowego, który może wspomóc dziecko w jego języku, czy też potrzebują pomocy w uzyskaniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i przyjęcie do szkoły specjalnej. Swoje potrzeby zgłaszają również sami uczniowie, którzy chcą wiedzieć, jakie są prawa ucznia z doświadczeniem migracji, jak i gdzie uczyć się języka polskiego, czy jak przygotować się do egzaminów.

– Dla dzieci z doświadczeniem migracji przybyłych do polskiej szkoły sytuacja jest bardzo trudna, nie jest łatwo się odnaleźć w nowych realiach. Dlatego powołane Centrum ma za zadanie wspierać rodziców i dzieci w dostosowaniu się do wymagań polskiej szkoły, ułatwić im znalezienie odpowiedniej placówki edukacyjnej, zapewnić wsparcie językowe i dostarczyć wszystkich informacji, które pozwolą na łatwiejsze wejście w nasz system edukacji. Centrum będzie także wsparciem dla dyrektorów i nauczycieli naszych szkół, które zostaną odciążone np. w udzielaniu rodzicom dzieci migranckich podstawowych informacji o możliwościach edukacyjnych w Krakowie – mówi zastępczyni prezydenta Maria Klaman.

Punkt znajduje się przy ul. Zabłocie 23 w Krakowie i jest czynny w godz. 9.00–18.00. Spotkania stacjonarne będą odbywać się w godzinach popołudniowych. Zapisów można dokonać telefonicznie pod nr: 12 3585355, 664709370, mailowo: [email protected] oraz osobiście w sekretariacie Centrum, przy ul. Zabłocie 23, 1 piętro, lokal 11 i 14.


pokaż metkę


Autor:

Dominika Jaźwiecka-Bujalska


Osoba publikująca:

BARBARA BALMAS


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-10-14


Data aktualizacji:

2024-10-14

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[FOTO] Zapadliska w Parku św. Franciszka z Asyżu
Następny artykułБратчук розповів, чому росіяни вчепилися в Кінбурнську косу