A A+ A++

Centralne obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbędą się w dniach 20-23 stycznia w Szydłowcu, Mircu, Suchedniowie i Wąchocku. Jednym z punktów wydarzenia będzie Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku. Organizatorzy przygotowali również rekonstrukcję „Obozowiska Powstańczego” na terenie opactwa cysterskiego w Wąchocku. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął prezydent Polski Andrzej Duda.

Obchody rozpoczną się w piątek, 20 stycznia w Szydłowcu. Tego dnia nastąpi m.in. oficjalne rozpoczęcie centralnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Rynku Wielkim w Szydłowcu. W miejscowej kolegiacie zostanie odprawiona Msza święta w intencji powstańców 1863 r. i ojczyzny w oprawie muzycznej Miejskiej Orkiestry Dętej. Nastąpi również złożenie kwiatów przy tablicy ks. Adama Malanowicza, który był jednym z przywódców ruchu powstańczego w guberni radomskiej. W programie tego dnia jest również prelekcja Lechosława Wąsika „Rotmistrz Jan Prendowski”, spektakl Teatru U Radziwiłła „Nie wolno nam zapomnieć” w Zamku w Szydłowcu. Na koniec rozpocznie się XVII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Szydłowiec-Mirzec.

Następnego dnia uroczystości odbędą się przy mogile powstańczej z 1863 roku w Kierzu Niedźwiedzim. W programie modlitwa, Apel Pamięci, salwa honorowa, ognisko. Po trasie marszu, w Zbijowie Małym nastąpi odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą Jana Prendowskiego, uczestnika walk powstańczych.

W niedzielę w Mircu zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty przy pomniku Józefa Prendowskiego oraz przy pomniku Niepodległości. Celebrowana będzie Msza święta, a później odbędą się warsztaty strzeleckie.

Tego samego dnia rozpocznie się XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku na trasie Suchedniów – Bodzentyn. W programie Msza św. w kościele św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji powstańców 1863 r., złożenie kwiatów przy Krzyżu Powstańczym oraz uroczystości na Górnym Rynku w Bodzentynie, wraz z odsłonięciem tablicy upamiętniającej defiladę sił powstańczych pod dowództwem Jana Hauke-Bosaka w pierwszą rocznicę wybuchu powstania, salwą honorową, apelem poległych oddziału Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci.

Również w niedzielę, ale już w Wąchocku zaplanowano zwiedzanie muzeum „Walk narodowowyzwoleńczych” w opactwie cystersów. W programie również rekonstrukcja Obozowiska Powstańczego, rozpoczęcie uroczystości (dworek ul. Langiewicza), w trakcie których nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Całość zakończy się celebracją Mszy świętej w ramach centralnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w kościele ojców cystersów.

W Szydłowcu w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku doszło do bitwy oddziałów powstańczych zmierzających trzema kolumnami do miasta. Pierwsza kolumna zaatakowała koszary w Rynku, druga prowizoryczne koszary na obrzeżu miasta, a trzecia skład broni i amunicji. W Szydłowcu stacjonowała dwie kompanie pułku mohylewskiego w sile około 400 żołnierzy rosyjskich. Oddziałami powstańczymi, które wyruszyły z Sadku, dowodził płk Marian Langiewicz. Początkowo powstańcy odnieśli sukces, zdobyli miasto, jednak 23 stycznia, w dzień, zostali wyparci z Szydłowca. Zginęło według różnych źródeł od pięciu do kilkunastu powstańców. 70 Polaków zostało wziętych do niewoli. Carskie wojsko, w wyniku represji po odbiciu miasta, zamordowało 36 mieszkańców Szydłowca. Powstańcy po przegranej bitwie o Szydłowiec, przez Szydłówek, Sadek, Kierz Niedźwiedzi i Mirzec pomaszerowali do Wąchocka, gdzie grupowały się oddziały powstańcze. Szlak ich znaczy leśna mogiła w Kierzu Niedźwiedzim.

W czasie powstania styczniowego doszło do ponad tysiąca starć, a siły polskie liczyły w sumie ok. 200 tys. osób. Po zakończeniu walk Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, zesłania, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tys.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTusk tłumaczy się z głosowania ws. SN. “Nie możemy wpadać w pułapki”
Następny artykułGroził niepełnosprawnemu, że go zabije. Jest akt oskarżenia dla recydywisty