A A+ A++

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która została uruchomiona 1 lipca, jest rządową bazą danych, która będzie gromadzić informacje na temat ogrzewania domów i mieszkań w Polsce. Za jej przygotowanie i prowadzenie odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Dane na temat źródeł ciepła

Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy właściciele lub zarządcy budynków, w których znajduje się źródło ciepła i spalania paliw, będą musieli zapisać się do specjalnie utworzonej bazy danych. Najlepiej zrobić to w formie elektronicznej. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli budynków (nie mieszkań, chyba że mają własne źródło ciepła).

Do CEEB zostaną wpisane wszystkie źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW. Zebrane dane mają pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce i walce ze smogiem.

Osoby odpowiedzialne za źródła ogrzewania będą musiały podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby,
  • adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw,
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach,
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie),
  • adres e-mail (opcjonalnie).

Jak złożyć deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Deklarację można składać w formie elektronicznej, przez internet, korzystając z Profilu Zaufanego – wykorzystując system teleinformatyczny CEEB. Wypełniony dokument można również złożyć osobiście lub wysłać listownie do Urzędu Miasta w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub do urzędu gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość.

W Gdańsku wnioski w formie drukowanej można składać w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku: nr 1 przy ul. Partyzantów, nr 3 przy ul. Nowe Ogrody i nr 4 przy ul. Wilanowskiej.

– Przyjmowaniem wniosków oraz prowadzeniem i aktualizacją bazy CEEB w naszym mieście zajmuje się nowo powołane Biuro Energetyki – informuje Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – To właśnie do tej jednostki, za pośrednictwem Zespołu Obsługi Mieszkańców, właściciele lub zarządcy budynku powinni kierować wypełnione deklaracje CEEB. Aktualnie wnioski przyjmowane są w punktach obsługi korespondencji, ale będzie utworzone dodatkowe stanowisko, dedykowane wyłącznie sprawom Biura Energetyki. Wnioski można również składać korespondencyjnie oraz przez ePUAP. 

Szczegółowe informacje na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znajdują się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Na wysłanie deklaracji mamy 12 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) lub 14 dni od uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw (dotyczy to nowo powstałych obiektów).

Za niezłożenie deklaracji możemy zapłacić karę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje: “Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim samorząd poweźmie o tym informację, możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWesele kurpiowskie Oli i Kamila
Następny artykułOrzechy włoskie: Właściwości i zastosowanie