A A+ A++

Taka sposobność nadarzyła mu się w 2018 r., gdy wyszło na jaw, że producenci „Wilka z Wall Street”, właściciele firmy Red Granite Pictures, finansowali swoje przedsięwzięcia pieniędzmi ukradzionymi z państwowego funduszu 1Malaysia Development Berhad. Belfort złożył więc do sądu zgrabny pozew przeciwko producentom, stwierdzając w nim, że zaszkodzili jego reputacji zawodowej. Zaspokoić go ma 300 mln dol. zadośćuczynienia, a także zwrot praw do jego biografii oraz drugiej jej części „Polowanie na Wilka z Wall Street”, które kupiło od niego Red Granite Pictures.

Finał sprawy do tej pory nie wyszedł na światło dzienne. Tymczasem Belfort ma już swoich naśladowców. Jednym z nich jest Spencer Elden. Ten trzydziestoletni dziś mężczyzna, uwieczniony w 1991 r. na płycie „Nevermind” Nirvany jako słodki golasek sunący w wodzie za jednodolarówką wbitą na haczyk wędkarski, kilka miesięcy temu zaczął sądownie domagać się od członków zespołu, zarządców majątku po zmarłym Kurcie Cobainie oraz wytwórni, który wydała „Nevermind”, rekompensaty w wysokości po 150 tys. dolarów od każdej ze stron. Powód?

Otóż – jak argumentują jego prawnicy – zdjęcie jest pornografią dziecięcą, a cała ta sesja wyrządziła ich klientowi szkody psychiczne i fizyczne, w efekcie których mierzy się on z „zaburzeniami emocjonalnymi, problemami w nauce, trwającą całe życie utratą zdolności do zarobkowania oraz utratą radości życia. O tym, że w przeszłości Spencer Elden sam wielokrotnie robił sesje odtwarzające okładkę, a nawet wytatuował sobie na klatce piersiowej napis „Nevermind”, sam zainteresowany wydaje się nie pamiętać.

Branże filmowa i muzyczna – zwłaszcza w USA – to maszynki do robienia pieniędzy. Nic więc dziwnego, że każdy próbuje uszczknąć swoje. Oprócz absurdalnych pozwów sądowych pojawiają się również bardziej konkretne roszczenia o wysokie rekompensaty. Niedawno głośny tytuł Netfliksa „Gambit królowej”, o genialnej szachistce Beth Harmon, stał się obiektem sprawy sądowej. Mimo że główna bohaterka jest postacią fikcyjną, jej losy wpisano w autentyczne rozgrywki z szachowego świata. Zgrzyt wywołało jedno zdanie z finałowego odcinka, w którym spiker mówi, że rosyjska szachistka Nona Gaprindaszwili nigdy nie mierzyła się z mężczyznami. Sęk w tym, że arcymistrzyni po pierwsze jest Gruzinką, a po drugie, pokonała w swojej karierze wielu wybitnych męskich szachistów. W pozew, jaki w imieniu dziś już 80-letniej kobiety złożyli prawnicy, wpisane jest oczekiwanie 5 mln dol. odszkodowania.

Aż 5 mln dol. odszkodowania od twórców popularnego serialu „Gambit królowej”  domaga się 80-letnia dziś gruzińska szachistka Nona Gaprindaszwili


Aż 5 mln dol. odszkodowania od twórców popularnego serialu „Gambit królowej” domaga się 80-letnia dziś gruzińska szachistka Nona Gaprindaszwili

Fot.: East News

Kto wygra? Trudno powiedzieć – praktyka pokazuje różne zakończenia pozwów w tej branży. Przegranych jest sporo, jak np. aktor Frank Sivero, który w 2014 r. domagał się w sądzie 250 mln dol. od twórców kreskówki „The Simpsons”. Jego zdaniem serialowy gangster Louie został skopiowany z postaci Frankiego Carbone, którą Sivero odgrywał w „Chłopcach z ferajny”. Pieniądze te miały być rekompensatą za straty, jakie wyrządzili mu twórcy „The Simpsons”. Aktor przekonywał, że z powodu animowanego Louiego został zaszufladkowany jako gangster. Po dwóch latach sąd oddalił jego pozew.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLM siatkarzy: Tie-break rozstrzygnął starcie rywali Jastrzębskiego Węgla
Następny artykułWisła – Termalica. Trener gości na swój debiut przygotowuje coś “ekstra”