A A+ A++

Data dodania: 2019-09-23 (14:58) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po mało wyrazistych czterech sesjach poprzedniego tygodnia, notowania złota dopiero w piątek zdefiniowały kierunek zmian – cena kruszcu wzrosła dynamicznie, przekraczając poziom 1520 USD za uncję i kontynuują zwyżkę również na początku bieżącego tygodnia.

Niewątpliwie stronie popytowej na rynku złota sprzyjają napięcia polityczne na świecie. Impulsem do piątkowej zwyżki okazały się słowa Donalda Trumpa o niechęci do zawierania jakiegokolwiek cząstkowego porozumienia z Chinami. Podejście „wszystko albo nic” wywołało zwątpienie w możliwość powodzenia nadchodzących negocjacji, głównie ze względu na dotychczasową historię rozmów. Pojedyncze, ale istotne kwestie, już parę razy doprowadziły do fiaska negocjacji, więc inwestorzy mają słuszne obawy, że tak stanie się i tym razem. Niemniej, jako przeciwwagę warto wymienić pozytywne wrażenia przedstawicieli USA i Chin z ubiegłotygodniowych rozmów na niższym stopniu dyplomatycznym.

Podwyższona awersja do ryzyka jest także wynikiem utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Po niedawnych atakach na saudyjskie instalacje naftowe, Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje na Iran, a Pentagon zadecydował o umieszczeniu dodatkowych wojsk w rejonie Zatoki Perskiej w celu militarnego wsparcia Saudyjczyków. Mimo że wszystkie zainteresowane strony zdecydowanie opowiadają się przeciw otwartemu konfliktowi zbrojnemu, to wzrost napięć jest widoczny.

Złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako „bezpieczna przystań”, na tym zyskuje. W piątek wyraźnie wzrosły aktywa funduszu SPDR Gold Trust. Presja na zwyżkę cen może się utrzymać, jednak wiele zależy od wyników rozmów handlowych USA i Chin, które zbliżają się wielkimi krokami. Warto pamiętać, że istotnym oporem na wykresie złota są okolice tegorocznych maksimów, czyli rejon 1555-1560 USD za uncję.

MIEDŹ

Miedź w dół, polityka wciąż istotna.

Pod koniec minionego tygodnia na rynku miedzi pojawiło się trochę optymizmu. Niemniej, o bilansie piątkowej sesji – a jednocześnie o początku bieżącego tygodnia – zadecydowała polityka. To właśnie informacje polityczne przyczyniły się do spadku notowań miedzi poniżej poziomu 2,58 USD za funt, czyli do najniższego poziomu od prawie trzech tygodni.

W minionym tygodniu miały miejsce rozmowy dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin, które obie strony uznały za konstruktywne. Niemniej, w piątek nastroje się znacząco pogorszyły. Po pierwsze, amerykański prezydent Donald Trump ocenił, że nie interesuje go cząstkowe porozumienie z Chinami, lecz długoterminowy kompromis – a to rozbudziło obawy, że droga do tego kompromisu bardzo się wydłuży, a wręcz do zgody może nie dojść nigdy. Po drugie, chińscy dyplomaci odwołali swoją wizytę w stanach Nebraska i Montana, co zasugerowało, że mogą oni nie traktować tej sprawy priorytetowo.

W obliczu informacji od polityków z USA i Chin, październikowe negocjacje będą wyjątkowo interesujące. Natomiast do tego czasu komentarze polityków i tak mogą istotnie wpływać na ceny. Obecnie notowania miedzi nie mają dużego potencjału spadkowego, ale to właśnie politycy mają ostatnie słowo.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 Prognozy nadwyżki na rynku ropy naftowej w I kw. 2020 r.

10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.

Stany Zjednoczone konkurencją dla OPEC na rynku ropy

2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.

Uwaga inwestorów na rynku ropy przeniesiona na Chiny

2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.

Złoto najdroższe od 7 lat

2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran

2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.

2019 rok na rynkach surowcowych - podsumowanie

2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej

2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Wzrostowa końcówka tygodnia (i roku) na rynku ropy naftowej

2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ

W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.

Znaczny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPobicie księdza w Szczecinie. Jest akt oskarżenia
Następny artykułPartie obiecują wyborcom tysiące mieszkań