A A+ A++

„Najbardziej przychylne nastawienie do szczepień deklarują identyfikujący się z lewicą, a najmniej – respondenci o niesprecyzowanych poglądach politycznych” – czytamy. W potencjalnych elektoratach partyjnych najmniej przychylne nastawienie do szczepień mają zwolennicy Konfederacji, spośród których niespełna połowa zaszczepiła się, a blisko połowa nie zamierza tego robić.

Przeciwnikami szczepień jest też relatywnie wielu wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W pozostałych elektoratach – Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicy – zdecydowana większość przyjęła szczepionkę, natomiast jej przeciwnicy należą do mniejszości.

Polacy za weryfikacją zaszczepionych przez pracodawcę

CBOS zapytał także Polaków, czy pracodawca powinien mieć możliwość zweryfikowania, którzy pracownicy są zaszczepieni. 52 proc. Polaków popiera takie rozwiązanie, natomiast odmiennego zdania jest 42 proc. Opinie zależą od stosunku do szczepień przeciw COVID-19 – wynika z listopadowego badania CBOS.

Czytaj też: „Nawet nie zdążę zapytać: dlaczego pan się nie zaszczepił? Stan jest tak ciężki, że już się nie porozmawia”

„Mimo, że od września sytuacja epidemiczna zdecydowania pogorszyła się, opinie na ten temat w tym okresie zmieniły się w relatywnie niewielkim stopniu” – zwraca uwagę CBOS. „Odsetek badanych przyznających pracodawcy prawo do dostępu do takich informacji, wzrósł o 3 punkty procentowe, a sprzeciwiających się temu rozwiązaniu prawie się nie zmienił (spadek o 1 punkt)”.

CBOS wskazuje, że opinie na ten temat zależą przede wszystkim od stosunku do szczepień przeciw COVID-19 i – co z tym związane – od wieku respondentów.

„Takie rozwiązanie w większości popierają respondenci w wieku 45 lat i więcej (57-68 proc. w zależności od kategorii), natomiast ponad połowa młodszych jest mu przeciwna (51-62 proc., w zależności od kategorii).

Emeryci za ograniczeniom dla niezaszczepionych

Badania CBOS pokazują też, że nieco ponad dwie piąte popiera wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych (43 proc.), a połowa jest temu przeciwna (50 proc.). W stosunku do sierpnia wzrosło poparcie dla tego rozwiązania o 8 punktów procentowych.

Częściej za wprowadzeniem takich ograniczeń opowiadają się starsi, emeryci i renciści, mieszkańcy większych miast, osoby z wyższym wykształceniem, wyższymi zarobkami i na wyższych stanowiskach.

Czytaj też: Agresywni antyszczepionkowcy terroryzują władzę i społeczeństwo

W stosunku do października w niewielkim stopniu wzrósł krytycyzm w ocenach działań rządu mających na celu zwalczanie epidemii. Ubyło badanych postrzegających je pozytywnie (z 53 proc. do 50 proc.), a przybyło oceniających je negatywnie (z 39 proc. do 42 proc.). Relatywnie niewielu nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (8 proc.).

Oceny działań rządu w walce z epidemią zależą w znacznej mierze od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. Zadowoleni z działań rządu są i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) oraz szerzej, wyborcy prawicy (70 proc). Natomiast ankietowani identyfikujący się z lewicą (65 proc.), a także zwolennicy ugrupowań opozycyjnych w większości oceniają je negatywnie.

Połowa Polaków boi się wirusa

W listopadowym badaniu CBOS zapytał także respondentów o obawy związane z pandemią. Wyniki pokazują, że 52 proc. Polaków obawia się zarażenia koronawirusem, a 46 proc – nie wyraża takich obaw. Od poprzedniego badania nieznacznie zmniejszył się odsetek ankietowanych w ogóle niebojących się zakażenia – zaznacza CBOS.

Czytaj też: PiS udaje, że walczy z antyszczepami. W rzeczywistości się ich boi, bo ma ich we własnych szeregach

Z analiz wynika, że obawy przed zakażeniem się koronawirusem zależą przede wszystkim od wieku respondentów. COVID-19 boi się większość osób powyżej 45. roku życia (od 61 proc. do 67 proc. w zależności od kategorii wiekowej). Wśród młodszych zakażenia boi się mniej niż połowa (od 31 proc. do 47 proc. w zależności od kategorii wiekowej).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 listopada 2021 roku na próbie liczącej 1100 osób (w tym: 56,1 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrocław przeciwko przemocy wobec kobiet [PROGRAM]
Następny artykułMartha is Dead – na ten psychologiczny thriller jeszcze trochę poczekamy