Magdalena Jasińska: część młodych ludzi dopiero szuka pomysłu na życie, a osoby myślące o własnej działalności często chcą dzięki pracy na etacie, najpierw zdobyć doświadczenie na rynku i zrozumieć rządzące nim zasady. Nierzadko też młodzi ludzie obawiają się ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Cash Lajf Balans ma zachęcić młodzież do rozwoju swoich pasji i przekuwania ich w biznes.
Cash Lajf Balans
Wystartowała edukacyjna kampania Cash Lajf Balans Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem działań jest zachęcenie młodzieży z Polski Wschodniej do rozwoju swoich pasji i zakładania firm.
Województwa Polski Wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, mają najniższy wskaźnik przedsiębiorczości wśród młodzieży. Większość osób w wieku 15-19 lat, które mieszkają w tych województwach, nie jest zainteresowana założeniem własnej działalności gospodarczej. To właśnie do nich, ich rodziców i nauczycieli jest skierowana kampania.
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Przedsiębiorczość wśród młodych – wywiad
Założenie własnej firmy to przede wszystkim wyzwanie, ale też nieustanny rozwój. Bycie własnym szefem oznacza umiejętne radzenie sobie nie tylko z formalnościami, lecz także ze zmieniającym się rynkiem. To również szansa na zmianę osobistą. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce zainteresować kampanią młodych ludzi, którzy mogą być taką zmianą zainteresowani.
O tym jak wygląda przedsiębiorczość wśród młodych mówi Magdalena Jasińska, Zastępca Dyrektora Departamentu, Departament Programów Ponadregionalnych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak wynika z opracowania „Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, tylko 5% osób w wieku 20-25 lat prowadzi własną działalność gospodarczą. W przedziale wiekowym 25-30 lat to niespełna 10% osób. Najwięcej właścicieli firm jest po czterdziestce.
Powodów jest wiele. Część młodych ludzi dopiero szuka pomysłu na życie, a osoby myślące o własnej działalności często chcą dzięki pracy na etacie najpierw zdobyć doświadczenie na rynku i zrozumieć rządzące nim zasady. Nierzadko też młodzi ludzie obawiają się ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Choć wskaźnik przeżywalności firm z roku na rok wzrasta, to wciąż jedna na trzy firmy utrzymuje się na rynku krócej niż rok. Bywa, że przeszkodą są obawy o formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej, ale sądzę, że ten powód stopniowo zanika, bo wiele procesów zostało uproszczonych. Młodzi obawiają się też, że nie mają wystarczającego kapitału finansowego. Dlatego kształtowanie postaw przedsiębiorczych jest bardzo potrzebne, podobnie jak upowszechnianie informacji o dostępnym wsparciu. Możliwości jest naprawdę wiele.
Które branże cieszą się największym zainteresowaniem?
W 2019 roku, podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej firm powstało w branży budowlanej (20,9%) i w handlu (16%), natomiast wśród wszystkich działających firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw dominuje branża usługowa (52,1%). Te dane dotyczą ogółu przedsiębiorców, jednak – obserwując rynek – można powiedzieć, że znajdują odzwierciedlenie także wśród najmłodszych przedsiębiorców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS