A A+ A++

Captor Therapeutics złożył wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 1, pierwszego podania człowiekowi (First in Human) związku CT-01, który powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków FENG pt.: “Odkrycie i opracowanie kandydata na lek w leczeniu raka wątrobowokomórkowego w celu eliminacji nowotworowych komórek macierzystych poprzez indukowaną degradację onkogennego czynnika transkrypcyjnego”, podała spółka. Badanie, pod nadzorem Captor Therapeutics, przeprowadzi ICON PLC.

“Za nami wiele miesięcy przygotowań do ogłoszenia kluczowej informacji w projekcie CT-01, jaką jest rozpoczęcie badań klinicznych. Robimy to z dużą satysfakcją i poczuciem odpowiedzialności za kolejne etapy, które mogą przynieść nowe możliwości leczenia dla wielu pacjentów na całym świecie. Pomimo znaczących postępów w ostatnich latach opcje terapeutyczne w przypadku zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego wciąż są ograniczone. Dostępne metody leczenia systemowego cechują się umiarkowanym stopniem odpowiedzi na leczenie i wpływem na długość przeżycia, a u większości pacjentów, pomimo zastosowania dostępnych metod leczenia, obserwuje się postęp choroby. W efekcie, średni czas przeżycia pacjentów z przerzutami wynosi około 20 miesięcy. Dlatego leczenie pacjentów z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym wciąż pozostaje niezaspokojoną potrzebą medyczną” – powiedział prezes Tom Shepherd, cytowany w komunikacie.

Złożony przez spółkę wniosek dotyczy planowanego przeprowadzenia wieloośrodkowego, otwartego badania fazy 1 z eskalacją i ekspansją dawki. Badanie to ma na celu ocenę bezpieczeństwa, tolerancji, farmakokinetyki oraz farmakodynamiki leku CT-01, stosowanego zarówno jako monoterapia, jak i w połączeniu z ewerolimusem, u pacjentów z umiarkowanie lub wysoce zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym (stopień B lub C według klasyfikacji BCLC) i zachowanymi funkcjami wątroby (klasa A w skali Child-Pugh). Wieloośrodkowe badanie kliniczne będzie prowadzone w wiodących europejskich ośrodkach leczenia nowotworów wątroby w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Pacjenci będą otrzymywać doustnie wzrastające dawki CT-01, wskazano w materiale.

Pierwszorzędnym celem badania jest ocena bezpieczeństwa i tolerancji po zastosowaniu eksperymentalnego leczenia przy pomocy kandydata na lek u pacjentów z rozpoznanym rakiem pierwotnym wątroby oraz ustalenie maksymalnej dawki tolerowanej i / lub rekomendowanej dawki do dalszych faz badań klinicznych w monoterapii oraz leczeniu kombinowanym. Dodatkowo oceniane będzie działanie przeciwnowotworowe, z wykorzystaniem metod obrazowania radiologicznego oraz markerów nowotworowych w surowicy krwi, a także profil farmakokinetyczny i farmakodynamiczny kandydata na lek po zastosowaniu leczenia monoterapeutycznego oraz w leczeniu skojarzonym.

“CT-01 jest małocząsteczkowym degraderem białek GSPT1, NEK7 i SALL4, który w badaniach przedklinicznych wykazał skuteczność przeciwnowotworową w kilku modelach raka wątroby. W połączeniu z ewerolimusem (inhibitorem ścieżki mTOR, często zaburzonej w komórkach nowotworowych), CT-01 wykazał wyższą skuteczność przeciwnowotworową niż przy zastosowaniu samego CT-01 lub ewerolimusu w monoterapii. Potencjalna skuteczność przeciwnowotworowa CT-01 opiera się na nowym mechanizmie działania, który polega na usuwaniu czynników wpływających na żywotność komórek nowotworowych (GSPT1) oraz potencjalnie stabilizujących mikrośrodowisko nowotworu (NEK7). W odróżnieniu od obecnie stosowanych terapii, które polegają na hamowaniu angiogenezy lub aktywacji układu odpornościowego, CT-01 działa bezpośrednio, uniemożliwiając wydajną syntezę białek przez komórki nowotworowe. Jest to istotne również w mechanizmie niezależnym od występowania niekorzystnej mutacji białka TP5” – dodał członek zarządu i CSO Captor Therapeutics Michał Walczak.

Celem projektu CT-01 jest opracowanie, przy wykorzystaniu technologii celowanej degradacji białek, kandydata na lek, który zatrzyma postęp raka wątrobowokomórkowego i przyniesie znaczące korzyści kliniczne dla pacjentów. Pierwotny rak wątroby jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem i czwartą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Większość (80–90%) nowotworów wątroby to rak wątrobowokomórkowy (HCC, hepatocellular carcinoma), który powstaje w przebiegu przewlekłej choroby wątroby.

Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w opracowywaniu leków opartych na technologii Targeted Protein Degradation (TPD) do leczenia chorób o wysokich niezaspokojonych potrzebach medycznych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDobiega końca budowa hali sportowej przy szkole w Złotokłosie
Następny artykułIlkay Gundogan znów będzie grał w Manchesterze City