Sezon na podróże jednośladami już się rozpoczął. Policjanci przypominają, że bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się nimi po drodze to jedno, ale nie mniej ważne jest ich zabezpieczenie przed kradzieżą. By ustrzec się przed niemiłymi sytuacjami, warto skorzystać z kilku istotnych wskazówek.
Policyjne statystyki wciąż rosną w przypadki kradzieży jednośladów, głównie rowerów. Jak się okazuje, najczęstszym powodem jest zbyt słabe zabezpieczenie pojazdu lub zupełny jego brak. Policjanci apelują o ostrożność, by nie stwarzać okazji dla złodzieja, który tylko na to czeka.
– Do kradzieży może dojść w każdym miejscu i o dowolnej porze. Jeśli myślimy, że na własnym podwórku nie musimy się martwić o pozostawiony rower, to nie do końca mamy rację. Przy otwartym ogrodzeniu również musimy pamiętać o solidnym przymocowaniu jednośladu, bądź zamknięciu bramy czy furtki. Dobrze jest wprowadzić nasz sprzęt do pomieszczenia, które należy zamknąć na klucz lub kłódkę. Gdy mieszkamy zaś w bloku, nie pozostawiajmy roweru na klatce schodowej. Balkon też nie jest najlepszym do tego miejscem. Warto sprowadzić go do piwnicy i tam zamknąć. Dodatkowym utrudnieniem dla złodzieja będzie przypięcie linką nawet w piwnicy czy garażu – podkreśla asp. Katarzyna Krukowska z KPP w Sierpcu.
Często do kradzieży jednośladów dochodzi sprzed sklepu, baru, apteki czy innego obiektu, gdzie załatwiamy swoje sprawy. Złodziej kradnie nasz sprzęt pozostawiony na ten czas bez zabezpieczenia i nadzoru. Nie zapominajmy, że im mniej zabezpieczeń ma nasz sprzęt, tym szybciej złodziej może go zagarnąć.
Dlatego policjanci apelują o zainwestowanie w solidne zabezpieczenie roweru czy hulajnogi. Nie zaszkodzi, jeśli to będą dwa rodzaje. Nawet gdy wchodzimy tylko na chwilę do sklepu, warto zapiąć linkę do stałego elementu, gdzie pozostawiamy rower oraz do ramy jednośladu.
W sytuacji, gdy już dojdzie do kradzieży, należy niezwłocznie powiadomić policję. Dobrze, gdy mamy wówczas zdjęcie roweru i jego dowód zakupu. W znacznej mierze ułatwi to identyfikację, gdy policjanci odnajdą sprzęt. Jest wtedy większa szansa, że utracona rzecz szybciej wróci do właściciela.
Rower warto oznakować
– Procedura znakowania polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania – wyjaśnia mł. asp. Paweł Klimek z KPP w Gostyninie.
Chcąc oznakować rower, należy zgłosić się z jednośladem, dowodem tożsamości i dowodem zakupu (paragon, faktura, umowa kupna) do lokalnej komendy policji, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Wymagane jest, aby osoba zgłaszająca rower do oznakowania była osobą pełnoletnią.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS