A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie będzie widoczne?

W poniedziałek 8 kwietnia szykuje się gratka dla wielbicieli zjawisk astronomicznych i obserwacji nieba – całkowite zaćmienie Słońca. Niestety nie będzie widoczne nad Europą. 

Jak informuje NASA, całkowite zaćmienie Słońca rozpocznie się nad południowym Pacyfikiem. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, pierwszą lokalizacją w kontynentalnej części Ameryki Północnej, która doświadczy całkowitego zaćmienia, będzie wybrzeże Pacyfiku w Meksyku.

Ścieżka zaćmienia biegnie dalej od Meksyku, wkraczając do Stanów Zjednoczonych w Teksasie i podróżując przez Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Zaćmienie pojawi się następnie w Kanadzie w południowym Ontario i będzie przesuwać się przez Quebec, Nowy Brunszwik, Wyspę Księcia Edwarda i Cape Breton. Opuści kontynentalną część Ameryki Północnej na atlantyckim wybrzeżu Nowej Fundlandii w Kanadzie.

Zobacz również

Całkowite zaćmienie Słońca. Transmisja na żywo online

Całkowite zaćmienie Słońca będzie można śledzić na żywo w internecie. Początek transmisji zaplanowano na godzinę 19.00 czasu polskiego.

Do Stanów Zjednoczonych udał się także znany popularyzator obserwacji astronomicznych, Karol Wójcicki, autor strony „Z głową w gwiazdach”. Jego relację możecie śledzić w mediach społecznościowych.

O całkowitym zaćmieniu napisał również na Facebooku Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W komentarzach podpowiada, gdzie je śledzić online na żywo. 

Zaćmienie Słońca. Jak powstaje?

Do zaćmienia dochodzi, kiedy tarczę Słońca zasłoni Księżyc. Dzieje się tak, kiedy jest w nowiu – najbliżej Ziemi. Do zaćmienia dochodzi od dwóch do pięciu razy w roku, ale nie zawsze można to obserwować. Większa część powierzchni naszej planety pokryta jest oceanami. Wiele zaćmień ma w związku z tym miejsce nad terenami niezamieszkałymi.

Zaćmienie Słońca może być całkowite, częściowe albo tzw. obrączkowe. Co ciekawe, częściowe zaćmienie jest praktycznie niezauważalne, jeżeli Księżyc nie zakryje co najmniej 80 proc. tarczy Słońca. Najbardziej spektakularne zaćmienia całkowite zdarzają się bardzo rzadko.

Kiedy będzie zaćmienie Słońca w Polsce?

Ostatni raz całkowite zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować w Polsce w 1954 roku. Na następne będziemy musieli poczekać w do 7 października 2135 roku. Obrączkowe będzie można oglądać 13 lipca 2075. Najkrócej czekać trzeba na zaćmienia cząstkowe. Najbliższe astronomowie przewidują:

  • 29 marca 2025
  • 12 sierpnia 2026
  • 2 sierpnia 2027

Całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie oglądać w najbliższych latach?

Jak informuje w rozmowie z serwisem space24.pl Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego – spektakularne zaćmienie Słońca będzie można oglądać w 2027 roku w północnej Afryce, m.in. w Egipcie. W rejonie Nilu będzie widoczne przez około 6,5 minuty. Przewidywane jest na 2 sierpnia 2027.

Natomiast 12 sierpnia 2026 (w Polsce będzie to zaćmienie częściowe), przez nieco ponad minutę całkowite zaćmienie będzie można obserwować w niektórych miastach w Hiszpanii.  

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucja w zrównoważonym finansowaniu: Inauguracyjne forum bezpośrednie CASI w Sao Paulo poświęcone współpracy i budowaniu potencjału
Następny artykułWiemy już, kto zasiądzie w Radzie Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim