A A+ A++

W samym sercu Bytomia, w odnowionej Operze Śląskiej, odbyło się niezwykłe spotkanie społeczników, które na nowo zdefiniowało współpracę trzeciego sektora z kulturalnym światem miasta. Ten wyjątkowy wieczór stał się świadectwem zaangażowania lokalnej społeczności, a także okazją do zaprezentowania bogatej oferty kulturalnej Opery oraz początków nadchodzących inicjatyw.

  1. W wydarzeniu, które miało miejsce w Operze Śląskiej, uczestniczyli licznie przedstawiciele trzeciego sektora z Bytomia.
  2. Spotkanie zorganizowano z okazji zaprezentowania wnętrz opery po remoncie oraz próby spektaklu “Makbet”.
  3. Dyrektor Opery Śląskiej, Łukasz Goik, przedstawił możliwości współpracy między teatrem a trzecim sektorem.
  4. Podczas spotkania podsumowano realizację 24 projektów na łączną kwotę 80 tys. zł w ramach działań lokalnych.
  5. Omówiono wsparcie infrastrukturalne i techniczne oferowane przez lokal, w tym 400 rezerwacji pomieszczeń w 2023 roku.
  6. Nawiązano do przygotowań do jesiennej edycji Festiwalu Organizacji Pozarządowych Fajer oraz naboru wniosków na mikrodotacje.
  7. Wiceprezydent Adam Fras zachęcał do zgłaszania kandydatur do Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i zaangażowania w obchody 770-lecia miasta.

Bytomski ekosystem społeczno-kulturowy kwitnie, a wieczór w Operze Śląskiej był tego najlepszym dowodem. Wnętrze opery, które niedawno przeszło remont, rozbrzmiewało rozmowami o przyszłości, o współpracy, która przekracza granice sektorów, o tym jak kultura i społeczeństwo obopólnie się wzbogacają. To właśnie w ten wtorkowy wieczór, 19 lutego, lokalni przedstawiciele trzeciego sektora mogli na własne oczy zobaczyć, jak odświeżona przestrzeń opery złączyła się z żywiołem kultury.

Spotkanie było idealną okazją, by nie tylko podziwiać nowe oblicze opery, lecz również zagłębić się w nadchodzące wydarzenia kulturalne. Łukasz Goik, orkiestrujący działania Opery Śląskiej jako jej dyrektor, szczegółowo przedstawił ofertę współpracy z trzecim sektorem. Jest to współpraca przełomowa, oferująca nowe perspektywy dla bytomskiej sceny kulturalnej i społecznej.

Wyjątkowym punktem wieczoru była możliwość podglądnięcia próby do “Makbeta” – chwila, która pokazała magię teatru od kulis. Ale to nie wszystko, co na spotkaniu się wydarzyło. Rozmowy dotyczyły także dokonań ostatniego roku, podczas którego zrealizowano 24 projekty na sumę 80 tys. zł, co stanowi kwintesencję lokalnego zaangażowania w działania społeczne.

Poza działaniami stricte kulturalnymi, lokal w Bytomiu służy wsparciem na wielu płaszczyznach – od infrastrukturalnej po edukacyjną. Z rozwojem szkoleń i webinarów, lokal wciąż stanowi ważny punkt na mapie działalności pozarządowej miasta, co kolejny rok z rzędu potwierdza jego zaangażowanie w rozwój społeczno-kulturalny Bytomia.

Przygotowania do Festiwalu Organizacji Pozarządowych Fajer już trwają, a zaplanowano je na jesień. Również nabór wniosków na mikrodotacje, który ruszy w najbliższy piątek, 29 lutego, zapowiada się na emocjonujące przedsięwzięcie dla lokalnych inicjatorów. Dodatkowo, zbliża się koniec 3-letniej kadencji Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, co stanowi świetną okazję dla aktywnych mieszkańców do zgłaszania swoich kandydatur.

W tym kontekście, wiceprezydent Adam Fras, podkreślając wartość społecznych inicjatyw, zachęcał do wzięcia aktywnego udziału w życiu miasta, zwłaszcza w obliczu zbliżających się obchodów 770-lecia Bytomia. To apel o ciągłe budowanie i utrzymywanie silnej wspólnoty, która jest w stanie przekształcać Bytom w miejsce jeszcze bardziej przyjazne, dynamiczne i pełne kultury.

Wg inf z: Urząd Miejski Bytom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci zatrzymali kierowcę, który wcześniej pił alkohol
Następny artykułNigdy nie jest za późno na realizację swoich pasji