A A+ A++

Były szef ABW został wezwany m.in. w kontekście programu Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Program początkowo był przeznaczony dla obywateli Białorusi, później został rozszerzony na inne kraje

Szef komisji Marek Sowa poinformował, że komisja otrzymała od obecnego kierownictwa ABW zwolnienie Krzysztofa Wacławka z tajemnicy prawnie chronionej. Mimo to świadek podtrzymał wniosek o przesłuchanie go, poza otwartym posiedzeniem, również w trybie niejawnym.

Afera wizowa. Były szef ABW przed komisją śledczą

Wacławek skorzystał z możliwości wygłoszenia swobodnej wypowiedzi. Podkreślił, że w ostatnich latach Polska mierzyła się z szeregiem zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Wymienił w tym kontekście pandemię i lockdown, rosyjskie działania zmierzające do destabilizacji kraju, atak hybrydowy ze strony Białorusi, agresję Rosji na Ukrainę i wynikającą z niej imigrację do Polski.

Zapewnił, że ABW poradziła sobie z realizacją ustawowych działań w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa i że nie doszło w tym czasie do żadnego zamachu terrorystycznego, aktu sabotażowego czy dywersyjnego. 

Krzysztof Wacławek o rządowym programie: Nie stanowił zagrożenia

– Realizacja rządowego programu Poland.Business Harbour nie stanowiła na tym tle żadnego realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Żadna z tych osób-cudzoziemców, która dotarła do Polski z wizą wydaną w ramach programu, nie uczestniczyła w żadnym incydencie, który godziłyby w bezpieczeństwo państwa – zaznaczył świadek.

Po swobodnej wypowiedzi Krzysztofa Wacławka pytania zadawał przewodniczący komisji. Świadek, odpowiadając, powoływał się na tajne dokumenty. Sowa postanowił o zakończeniu przesłuchania w trybie jawnym. O godz. 13 ma być kontynuowane przesłuchanie na zamkniętym posiedzeniu.

Zobacz również:

20-lecie powstania Muzeum Powstania Warszawskiego/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAktualne oferty pracy dla osób bezrobotnych z Powiatowego Urzędu Pracy (22 lipca 2024)
Następny artykułEmeryci dostaną więcej pieniędzy. Tyle wyniesie podwyżka świadczeń