Czaja przez blisko osiem lat związany był z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, w której odpowiedzialny był za marketing i PR instytucji, był również jej rzecznikiem. Był związany z takimi wydarzeniami biblioteki jak literacka gra miejska Książka Go!, Afera Kryminalna czy Gdańskie Spotkania Komiksowe. Po odejściu z biblioteki pracował w Muzeum Emigracji w Gdyni oraz w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym pełnił funkcję koordynatora ds. społeczno-gospodarczych.
Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) oraz podyplomowe studia zarządzania instytucjami kultury. Obecnie jest w trakcie doktoratu z literaturoznawstwa.
Czaja wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, stanowisko obejmie 1 marca. Jest to kontrakt trzyletni.
Biblioteka inkluzywna
– Przedstawiłem koncepcję biblioteki inkluzywnej, która włącza nowych czytelników i czytelniczki w grono swoich odbiorców. W tym gronie mieszczą się zarówno nowi mieszkańcy i mieszkanki miasta przybyli z Polski, jak i imigranci. Jeśli już o nich coś wiemy, to są to nieliczne informacje. Z moich doświadczeń bibliotecznych z Gdańska wynika, że jest to wdzięczna grupa osób do współpracy, która potrzebuje bezpiecznego miejsca do rozwoju, wdrożenia się w nową sytuację w Polsce. Dlatego chciałbym wprowadzić naukę języka polskiego dla obcokrajowców w bibliotekach. Wydaje mi się, że mogło to wzbudzić zainteresowanie komisji konkursowej, bo miałem sporo pytań dotyczących tego założenia – mówi Przemysław Czaja.
Zależy mu również na lepszej dostępności biblioteki dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, co mogłoby ułatwić dostarczanie książek do domów.
– Rok pandemiczny pokazał, że jest ogromna potrzeba takiej usługi, którą można zabezpieczyć prostymi środkami. Chciałbym również wydłużyć godziny zwrotu książek do wrzutomatów, żeby tę najprostszą czynność móc realizować przez całą dobę. Chciałbym również zaproponować współpracownikom możliwość realizowania w filiach biblioteki projektów związanych z literaturą i książką, ale wynikających z ich pasji i zainteresowań. Żeby w miejscu pracy mogli się rozwijać i inspirować. Zależy mi również na rozwijaniu i pielęgnowaniu lokalności.
Cegiełka do zmiany
Czaja chciałby również rozwinąć markę, którą już jest Nagroda Literacka im. Gombrowicza przyznawana za debiut (pierwszą lub drugą książkę) i zbudować wokół niej nowy festiwal, wyjść z literaturą poza przestrzeń biblioteki poprzez organizowanie wydarzeń, gier i akcji literackich w mieście, zależy mu także na współpracy między instytucjami kultury.
W Radomiu jest 12 placówek bibliotecznych (biblioteka główna i 11 filii), 12 proc. mieszkańców miasta (ok. 24 tys.) korzysta z usług biblioteki. Jak mówi Czaja, wymagają one inwestycji w infrastrukturę i remont.
Przemysław Czaja: – Nie ukrywam, że wiele z rozwiązań, które chciałbym wprowadzić w Radomiu, jest znanych mieszkańcom Gdańska. Nauczyłem się tego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku przy ścisłej współpracy z Pawłem Braunem, Bożeną Orczykowską i Natalią Gromow, którzy kierują teraz bibliotekami w Łodzi, Gdańsku i Gdyni. To są moi mentorzy, nadal się inspirujemy i planujemy wspólne działania. Ich filozofia myślenia o rozwoju bibliotek jest mi bardzo bliska i cieszę się, że dokładam cegiełkę do zmiany w innej części Polski.
Dotychczasowa szefowa biblioteki, Anna Skubisz-Szymanowska, przechodzi na emeryturę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS