A A+ A++

fot. Krystian Maj / FORUM

Były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller poinformował, że zaszczepił się przeciw COVID-19. Informacja wywołała burzę na Twitterze z pytaniami, czemu polityk zaszczepił się już teraz, skoro nie jest pracownikiem ochrony zdrowia, a osoby z tej grupy otrzymują szczepionkę w pierwszej kolejności.

Były premier Leszek Miller zamieścił na Twitterze zdjęcie karty informacyjnej z potwierdzeniem, że 30 grudnia otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a drugą otrzyma 20 stycznia. “To najlepszy sposób, aby rozstrzygnąć wątpliwość: +szczepić się czy nie szczepić+” – napisał Miller.

Wpis europosła wywołał szereg pytań internautów, czemu polityk zaszczepił się już teraz, kiedy w Polsce od niedzieli mogą to robić tylko pracownicy ochrony zdrowia, a Miller do tej grupy nie należy. “W jaki sposób udało się Panu zaszczepić w etapie O dla personelu medycznego” – pytają także w komentarzach pod zdjęciem z informacją o szczepieniu. Z samym Millerem PAP nie udało się skontaktować.

Minister zdrowia zlecił kontrolę szczepień osób spoza grupy zero

Jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM, które dokonały nadużycia interpretacyjnego organizując ustawione szczepienie dla grupy swoich wybrańców – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. WUM poinformował o zaszczepieniu 18 osób ze świata kultury, które mają promować szczepienia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w czwartek, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że szef resortu zlecił kontrolę, która ma sprawdzić, czy szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy zero odbyło się zgodnie z zasadami. Jak podkreśla NFZ, szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy zero jest możliwe tylko w sytuacji dysponowania przez szpital wolnymi dawkami szczepionki, którymi nie uda się zaszczepić personelu szpitali, np. z powodu nieobecności w pracy w czasie świąteczno-noworocznym.

Sam minister zdrowia na Twitterze opublikował informację NFZ w tej sprawie i zacytował: “Szczepienia mogą być realizowane dla innych osób TYLKO I WYŁĄCZNIE w przypadku ryzyka zmarnowania szczepionki poprzez brak stawiennictwa osób uprawnionych”.

Na wpis Niedzielskiego odpowiedział dziennikarz Patryk Słowik. “Panie Ministrze, proszę wybaczyć to stwierdzenie, ale Państwo sobie robią z ludzi jaja. Nikt nie uwierzy, że akurat obok szpitala przechodzili aktorzy i politycy. A nie ma żadnej procedury, która by mówiła, że należy w pierwszej kolejności podawać szczepionki aktorom i politykom” – napisał.

“Panie Redaktorze, jestem zdegustowany postępowaniem władz WUM, które dokonały nadużycia interpretacyjnego organizując ustawione szczepienie dla grupy SWOICH wybrańców. Zleciłem @NFZ_Centrala pobranie wyjaśnień. Nie takie standardy powinna promować uczelnia” – odpowiedział mu minister.

Dziennikarz Mariusz Piekarski zapytał z kolei Niedzielskiego na Twitterze, czy “rząd oferuje aktorom, artystom, sportowcom, celebrytom szczepienia w zamian za udział w promocji szczepień”. “Panie Redaktorze, absolutnie NIE! Jeśli w ramach dziennikarskiej dociekliwości dowie się Pan jakie były ustalenia między władzami WUM a zaszczepionymi osobami spoza grupy 0 proszę podzielić się tą wiedzą publicznie” – podkreślił minister.

Rzeczniczka WUM Marta Wojtach dopytywana o zaszczepionych ambasadorów powiedziała PAP, że na razie nie ujawni ich nazwisk. Wyjaśniła, że są to osoby znane publicznie, które mają wziąć udział w organizowanej przez WUM akcji promującej szczepienia. Kampania, podczas której ma być wykorzystywany wizerunek tych osób, ma ruszyć w połowie stycznia, czyli wtedy, gdy planowane jest rozpoczęcie procesu rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19.

O dodatkowej puli dawek, odrębnej wobec etapu zerowego szczepień, WUM informował już w środę. “Pomimo zrozumienia dla korzyści ze szczepień przeciw COVID-19 wiele osób wyraża obawy co do jej bezpieczeństwa. Tym większą rolę odgrywa udział naszej społeczności w promowaniu szczepień poprzez udział w tej akcji. Zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw COVID-19” – czytamy w zamieszczonym na stronie WUM komunikacie.

Komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też aktorka Krystyna Janda. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ robs/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzede wszystkim nawrócenie. Polemika z br. Damianem
Następny artykułJak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej? Służby radzą i przypominają o zasadach