A A+ A++

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Na Trafalgar Square w Londynie zgromadziło się tysiące Ukraińców mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wśród nich znalazł się bp Kenneth Nowakowski, eparcha Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Wielkiej Brytanii, z którym nuncjusz modlił się po ukraińsku, oraz inni przywódcy religijni i przedstawiciele najważniejszych organizacji ukraińskich w Wielkiej Brytanii. „Modlimy się, aby Bóg nawrócił tych, którzy pragną wojny. Nie zgadzamy się na to, aby w 2022 r. człowiek traktował drugiego jak w czasach jaskiniowców” – powiedział bp Nowakowski.

O modlitwę w intencji Ukrainy zaapelowali biskupi Wielkiej Brytanii. We wspólnym oświadczeniu proszą katolików o trwanie na modlitwie i zachowywanie wielkopostnych wyrzeczeń w intencji zakończenia bezsensownej przemocy na Ukrainie. Zaapelowali także do wszystkich chrześcijan, w tym do patriarchy Cyryla i wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, o solidarność w codziennych wysiłkach na rzecz zawieszenia broni oraz pomocy humanitarnej. Rządzących wezwali z kolei by wielkodusznie odpowiedzieli na liczne apele o pomoc i wsparcie dla wszystkich uchodźców. „Wzywamy rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii do otwartego i hojnego przyjęcia tych, którzy szukają schronienia w obliczu działań wojennych” – czytamy w apelu.

Podczas spotkania z ukraińskimi uchodźcami w Sussex arcybiskup Canterbury Justin Welby wezwał angielski rząd do większych wysiłków na rzecz ukraińskich uchodźców. Podziękował za przedłużenie ważności wiz dla Ukraińców z 12 miesięcy do trzech lat, ale zaznaczył, że w obecnej sytuacji powinno się wprowadzić ruch bezwizowy. „Zrobiła to Irlandia, która nie jest wielkim krajem. Nie możemy składać wielkich deklaracji poparcia, jeśli nie wpuścimy uchodźców” – powiedział prymas Anglii. Zapewnił, że Kościół Anglii zrobi wszystko, aby nieść im pomoc.

Z Ukraińcami solidaryzuje się także episkopat Białorusi. Tamtejsi biskupi potępili wojnę i wezwali władze swojego kraju do natychmiastowego zaprzestania ataków. Zaapelowali do prezydenta, by nie angażował się w inwazję na Ukrainę. Aleksandr Łukaszenko jest bliskim sojusznikiem Władimira Putina i od wybuchu wojny wojska rosyjskie na Białorusi były przepuszczane na Ukrainę przez białoruską straż graniczną. Moskwie udostępniono również białoruskie systemy obrony powietrznej i kontroli ruchu oraz stacje paliw. „Abyśmy mogli się nawzajem słuchać najpierw musi zamilknąć broń” – napisali biskupi, wyrażając swoje poparcie dla rozmów pokojowych prowadzonych na terenie Białorusi.

Podczas comiesięcznego posiedzenia biskupi Kościoła maronickiego w Libanie modlili się o zakończenie wojny, wieczny pokój dla poległych, pocieszenie dla rodzin zabitych i zdrowie dla rannych. W orędziu do wiernych zaapelowali o przeżycie Wielkiego Postu w duchu modlitwy o pokój na Ukrainie. Zachęcili do podejmowania wszelkich działań, które przyczynią się do zakończenia rozlewu niewinnej krwi.

W specjalnym oświadczeniu Caritas Australia podziękowała władzom tego kraju za wsparcie na rzecz ukraińskich uchodźców. Rząd Australii zobowiązał się do przekazania 35 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla organizacji międzynarodowych, które udzielają Ukraińcom schronienia, żywności, wody i opieki medycznej. Środki zostaną wydane w porozumieniu z Caritas Ukraina oraz Caritas- Spes. „W najbliższych dniach i tygodniach potrzeby będą tylko rosły. W kolejnych miesiącach Ukrainę może opuścić nawet do 5 milionów osób” – powiedziała Kirsty Robertson, dyrektor Caritas Australia.

Pomocy potrzebującym udziela także Caritas Węgry. W pobliżu przejść granicznych pracownicy tej organizacji dostarczają uchodźcom artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, transport oraz pomoc logistyczną. W oświadczeniu węgierska Caritas podała, że granicę z ich krajem co dwie godziny przekracza co najmniej dwieście osób. W pierwszych dwóch dniach wojny do tego kraju przybyło ponad 5 tys. osób.

Rosyjską inwazję na Ukrainę potępiły także Kościoły Malezji, Singapuru i Brunei. „Wzywamy do zakończenia szaleństwa przemocy oraz do powrotu pokoju i sprawiedliwości” – czytamy we wspólnym oświadczeniu biskupów. Episkopat tych krajów zauważył, że destabilizacja Ukrainy będzie miała negatywny wpływ nie tylko na ten kraj, ale także na całą Europę i świat. „Przyłączamy się do apelu Papieża Franciszka i prosimy o modlitwę oraz post w intencji zakończenie działań zbrojnych” – czytamy w oświadczeniu.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej
Następny artykułProjekcje prac polskich i ukraińskich artystów na Bramie Poznania (ZDJĘCIA)