A A+ A++

ulice międzyrzecza 000
Nikt obecnie raczej nie zaprzeczy, że mamy brudne ulice, chodniki i skwery, a najgorsze jest to, że nic się w tym zakresie nie robi. Każdy przejazd auta podrywa z jezdni kurz wymieszany z pyłem ze startych klocków hamulcowych i gumy z opon, a my to wszystko spacerując wdychamy.

OGŁOSZENIE


posprzątane baner 005
Jednym z podstawowych sposobów obywatelskiego zaangażowania jest po prostu reagowanie na niewłaściwe zachowanie innych mieszkańców. Reakcja jest podstawą aktywności i co ważne skuteczności społeczeństwa obywatelskiego, bo jeśli przejdziemy dzisiaj do porządku nad chuligaństwem i nie będziemy reagować na osoby śmiecące, to jutro będzie za późno.

6 marca 2024 r. opublikowaliśmy w artykule, pt. „Nielegalne wysypisko śmieci w Międzyrzeczu! Czy to możliwe?” zdjęcia mieszkańca Międzyrzecza, który ujawnił składowisko opon i przerośnięte już trawą oraz krzakami wysypisko śmieci nad rzeką Paklica w rejonie garaży, za marketem Lidl. Okazało się, że obywatelska interwencja ma swój pozytywny finał.

To, że wiele osób w naszym mieście charakteryzuje się aspołecznym zachowaniem jest oczywistością, bo efekty aktywności tych „obywateli” widzimy w wielu zakątkach miasta i w okolicznych lasach. Śmiecących jest cała masa, a u niektórych takie zachowanie można wręcz zinterpretować jako styl bycia. Tak ich wychowano, tak ich ukształtowało środowisko, w którym wyrośli. Zapewne szkoła nie uczyła śmiecenia, ale być może nie ukształtowała właściwie obywatelskiej postawy.
Tacy ludzie, z deficytem społecznych zachowań byli i zapewne będą nadal wśród nas, ale nie znaczy to, żebyśmy się na takie zachowania godzili.

Między innymi po to społeczeństwo utrzymuje różnorakie służby i armię urzędników, żeby tego typu zachowania eliminować ze społecznej przestrzeni, a śmiecących i dewastujących nasze wspólne otoczenie rozliczać i karać.  Pamiętajmy, że utrzymanie tych wszystkich urzędników sporo nas kosztuje, więc warto się w związku z tym przyglądać urzędniczej działalności i ich efektom.

Jednym z podstawowych sposobów obywatelskiego zaangażowania jest po prostu reagowanie. Reakcja jest podstawą aktywności i co ważne skuteczności społeczeństwa obywatelskiego, bo jeśli przejdziemy dzisiaj do porządku nad chuligaństwem i nie będziemy reagować na osoby śmiecące, to jutro będzie za późno. Jeśli jeszcze dołożymy do tej społecznej degrengolady populizm władz samorządowych i propagandę sukcesu w stylu #MiędzyrzeczDamyRadę;  #DoPrzoduMiędzyrzecz, to kreśli się nam obraz miasta upadłego.

Na początek wystarczy skutecznie reagować i pokazywać problemy tak jak to zrobił mieszkaniec Międzyrzecza, który nie przeszedł obok wysypiska obojętnie, a wręcz przeciwnie zrobił zdjęcia i je wraz z opisem przesłał do redakcji po to, żeby całą sprawę nagłośnić, co też uczyniliśmy wspierając tego typu pozytywne zachowania.

FOTORELACJA – zdjęcia z artykułu, pt.: „Nielegalne wysypisko śmieci w Międzyrzeczu! Czy to możliwe?” z dn. 03.02.2024 r.

Co ciekawe tym razem już nikt z miejskich urzędników nie zalecał nam aby się w sprawie porządków zwrócić do Wód Polskich, czyli do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie po to, żeby przyjechali do Międzyrzecza i w naszym mieście posprzątali.

FOTORELACJA – zdjęcia z dn. 01.04.2024 r.

Jednym słowem lekcja została odrobiona i miejmy nadzieję, że już nikt z międzyrzeckiego magistratu nie będzie nikogo z mieszkańców, delikatnie mówiąc robił w przysłowiowego balona, bo urzędnik nie jest od tego, żeby dyskutować. Każdy z nich ma swój zakres obowiązków i z nich ma się wywiązywać w stu procentach, bo za to otrzymuje swoje pobory, także w stu procentach, a za dyskutowanie im nie płacimy.

Zupełnie inną sprawą jest to, co już od dawna sygnalizowaliśmy, a chodzi mianowicie o porządki w Międzyrzeczu.

ulice międzyrzecza 045
Tak wyglądają ulice w Międzyrzecz. Widok na ul. Głowackiego
01.04.2024 r.

Okazuje się, że większość miast w Polsce dawno oceniła, że raczej nie będzie już opadów śniegu i czas najwyższy na wiosenne porządki. W miastach dobrze zarządzanych już od dawna trwają prace porządkowe i dąży się do tego, aby w mieście zaprowadzić porządki po zimie. Od wielu dni realizowane są prace przy dużych skrzyżowaniach, ciągach komunikacyjnych, ale i na trawnikach, jezdniach i przy krawężnikach. Zamiatany jest piasek z ulic i chodników, a miasta oczyszczane są z niedopałków i różnych śmieci.  Skąd to wiadomo? Cóż wystarczy wybrać się na wycieczkę po okolicznych miastach. Warto pojechać do Wrocławia lub do Poznania – tam jest zupełnie inny świat.

Wielkie, wiosenne porządki, to jedno z zagadnień wpisujących się w plan  całorocznego utrzymania porządku w mieście, to podstawa zachowania odpowiedniego poziomu sanitarnego za, który ustawowo odpowiada samorząd.
Czyste ulice, to zdrowsi obywatele, to mniej chorób układu oddechowego, to mniej astmy i nieżytów oskrzeli. W Międzyrzeczu już dawno o tym zapomniano.

W miastach gdzie władze samorządowe poważnie traktują wspomniane zagadnienia do prac porządkowych używa się specjalistycznych pojazdów służb oczyszczania, które najczęściej rozpoczynają swoje działanie na ulicach nocą.

Dzięki takiej organizacji pracy zamiatarki i zmywarki, które dla wykonania swoich zadań poruszają się z niedużą prędkością, nie powodują korków i niebezpiecznych sytuacji na drogach. Porządki na jezdniach prowadzone są z użyciem wody. Podczas zamiatania szczotki są zraszane, co ogranicza wzbijanie się kurzu i pyłów. Sprzątanie miejskich dróg odbywa się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, który najczęściej codziennie jest uaktualniany – z uwzględnieniem warunków meteorologicznych.
Tu pytanie. Kto widział na międzyrzeckich ulicach polewaczką lub zamiatarkę w tym roku?

Niestety, to jak jest w Międzyrzeczu każdy widzi i samodzielnie może ocenić sytuację. Obecnie niestety nie myśli się o porządkach, bo w tym roku priorytetem jest kampania wyborcza. Ważne są banery i propaganda i co niektórym narcyzom wydaje się, że jak pokaże się na największym banerze to dzięki temu wygra wybory. Otóż nic mylnego, bo duży nie gwarantuje sukcesu. Prawda jest taka, że urzędnika ocenia na podstawie tego co robi na zajmowanym stanowisku i żaden, nawet największy baner nieróbstwa i zaniedbań nie zasłoni.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych na międzyrzeckich ulicach w dniu 1 kwietnia 2024 r. i bynajmniej nie jest to Prima aprilis. Zapraszamy na trochę nietypowy spacer po Międzyrzeczu.

FOTORELACJA – stan porządków na międzyrzeckich ulicach w dniu 1 kwietnia 2024 r.

Nikt obecnie raczej nie zaprzeczy, że mamy brudne ulice, chodniki i skwery, a najgorsze jest to, że nic się w tym zakresie nie robi. Każdy przejazd auta podrywa z jezdni kurz wymieszany z pyłem ze startych klocków hamulcowych i gumy z opon, a my to wszystko spacerując wdychamy. Nie dziwmy się więc, że chorujemy i wielu źle się po takim spacerze źle czuje.

Panie burmistrzu może już czas przestać straszyć pozwem sądowym, mamy już oficjalnie wiosnę, czas się zabrać do roboty i zaprowadzić wreszcie w naszym mieście porządek! No chyba, że stwierdził pan, że już nie warto, że już za późno.



Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad połowa Polaków przeciwko likwidacji zadań domowych [SONDAŻ]
Następny artykułIga Świątek w kryzysie?