A A+ A++
Niebieski marsz podczas ubiegłorocznej akcji „Świdnik dla Autyzmu”

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji co roku w Świdniku i Lublinie organizowano marsze, plenerowe imprezy i prelekcje. Tegoroczne wydarzenia, z powodu epidemii koronawirusa, trzeba było odwołać, ale Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, który co roku organizował świdnickie obchody, nie zapomniał o swoich podopiecznych…


Osoby ze spektrum autyzmu mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych. Choć jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych, to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z przykrymi komentarzami i reakcjami otoczenia. Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu edukację społeczeństwa na temat tego schorzenia i zmianę nastawienia do osób dotkniętych autyzmem. Kolorem obchodów jest niebieski, bo zdecydowana większość autystyków, to chłopcy.

– Od około 10 lat mamy coraz więcej zdiagnozowanych przypadków autyzmu. W większości przypadków, dzieci rozwijają się na początku w miarę normalnie, a dopiero gdzieś w okolicach 3. roku życia pojawiają się symptomy choroby, objawiające się np. niestandardowymi reakcjami na zapachy czy hałas. Oczywiście im szybciej dziecko jest zdiagnozowane, tym lepiej. Niezwykle pomagają coraz to nowsze formy diagnozy i coraz lepsze programy oferowane przez państwo – mówi Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku.

Niestety, z powodu pandemii, doroczna impreza „Świdnik dla Autyzmu” została odwołana. Organizatorzy planują zorganizować ją jesienią, wraz z tradycyjnym już niebieskim marszem ulicznym „Idź, maszeruj dla Autyzmu” oraz towarzyszącym jej Powiatowym Konkursem Plastycznym „Mój niebieski świat”.

– Niestety musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych obchodów. Nie oznacza to jednak, że zapomnieliśmy o całej inicjatywie. Np. nasi nauczyciele ubrani na niebiesko zamieścili swoje zdjęcia na szkolnym profilu Facebook, gdzie również udostępniliśmy fotografie z zeszłorocznej edycji obchodów. Jesteśmy również w stałym kontakcie z dziećmi i rodzicami, którym udostępniamy specjalnie przygotowane materiały do nauki. Nasi nauczyciele łączą się z uczniami za pośrednictwem komunikatorów internetowych, np. Skype i Messenger, bo dla takich dzieci istotne jest to, żeby widzieć tą drugą osobę – wyjaśnia E. Krupa.

Światowy Dzień Autyzmu 2019

W ubiegłorocznej akcji „Świdnik dla Autyzmu” wzięło udział ponad 700 osób. Oprócz happeningu „Idź, maszeruj dla autyzmu”, do którego włączyli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, odbyły się zabawy integracyjne dla najmłodszych, i warsztaty sensoryczne oraz projekcje filmów o autyzmie dla młodzieży i konkurs plastyczny „Mój niebieski świat”. W ramach solidarności z chorymi wszyscy mieli przy sobie coś w niebieskim kolorze. Wieczorem również na niebiesko podświetlono fontannę przy ul. Niepodległości w Świdniku. JN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Love Island”. Oliwia sprząta mieszkanie w zmysłowym stroju. Wywołała ostrą dyskusję
Następny artykułOpuścił kwarantannę, chciał spotkać się z dziewczyną