Byli mądrzejsi nasi przodkowie
Nie udało mi się zobaczyć do tej pory na warszawskich ulicach tzw. foliarzy. Nie wiem czy przestali oni wychodzić na dwór z obawy przed sygnałami 5 G czy też po prostu folie im się już poniszczyły i zakładają zwykłe bejsbolówki.
Widać natomiast ludzi (rzeczywiście w starszym wieku), którzy noszą maseczki na twarzach. Prócz placówek ochrony zdrowia i aptek nie ma takiego obowiązku, ale zdarza się widzieć takich ludzi w metrze, autobusach, tramwajach, teatrze, kinie. Nawet na koncercie plenerowym pod pomnikiem Fryderyka Chopina i nie byli to ludzie Dalekiego Wschodu, lecz rodzime słowiańskie twarze.
Zatem zaszczepiliśmy się z Żoną 4 raz. Większych problemów po szczepieniu nie było. Zwyczajowo bolało lekko ramię, tak jak po każdej innej szczepionce. Czujemy się teraz lepiej, pewniej. I w dobrym towarzystwie…
Na wystawie pt. „Stan rzeczy” w Muzeum Narodowym w Warszawie w dziale „Praca w domu” znaleźć można było trzytomowe dzieło wydane w połowie XIX wieku. Wypożyczone z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie dzieło nosi tytuł: „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim przydatne i osobom w mieście mieszkającym, przez Karolinę z Potockich Nakwaską. Wydanie drugie poprawne i wielu dodatkami powiększone tom 1 – 3”.
Trzy tomy leżące w gablocie. Jeden tom otwarty na stronie tytułowej, drugi – ostatniej ze spisem rozdziałów i trzeci – otwarty – jak mi się wydaje nieprzypadkowo – na tekście dotyczącym wakcyny przeciw ospie. Wakcyny tj. szczepionki.
Autorka mocno poleca jej stosowanie w ten sposób: „Wakcyna jest mało znaczącą operacyą, nie ma przykładu, aby stała się przyczyną śmierci. Jeżeli się przyjmie ochrania, jeżeli nie, okazuje to, iż była niepotrzebną, a zatem zaspakaja, a nie boli.”
Te i inne ciekawe propozycje prowadzenia domu wiejskiego i miejskiego można poczytać w książce. Reprint do kupienia, nawet nie tak drogo do 100 złotych. Warto, gdyż o autorce Karolinie z Potockich Nakwaskiej i jej „Dworze wiejskim” pisał bardzo pochlebnie sam Józef Ignacy Kraszewski. O szczepieniach też.
Podpis pod zdjęcie: Trzeci tom „Dworu wiejskiego”, to swoista encyklopedia. Kto chce niech czyta i stosuje…
Andrzej Janiec
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Byli mądrzejsi nasi przodkowie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS