A A+ A++

Przed tygodniem, do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. W efekcie prowadzonego od ponad roku śledztwa, Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła kobiecie łącznie 32 zarzuty. Dotyczą one przestępstw fałszowania dokumentów oraz przywłaszczenia rzeczy.

Postępowanie pracownicy DPS w Foluszu, zatrudnionej na stanowisku specjalisty pracy socjalnej, zaczęło budzić wątpliwości innych pracowników placówki już w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Troje z nich, postanowiło przedstawić swoje zastrzeżenia przełożonym. Informacja trafiła do kierownika Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca. Chodziło przede wszystkim o nieprawidłowości w wydatkowaniu środków finansowych z kont depozytowych mieszkańców, co miało polegać na dokonywaniu nieracjonalnych zakupów produktów spożywczych, odzieży oraz wypłat gotówkowych. Karol Adamski, ówczesny dyrektor DPS w Foluszu, powołał czteroosobowy zespół kontrolny, którego zadaniem miało być zbadanie sprawy pod kątem przestrzegania procedury postępowania z depozytami pieniężnymi i przedmiotami wartościowymi mieszkańców DPS oraz procedury dotyczącej zakupów dla pensjonariuszy. Z analizy treści protokołu, sporządzonego po przeprowadzonej kontroli wynikało, że w przypadku niektórych mieszkańców, występowała zbyt duża częstotliwość wypłat gotówkowych. Wątpliwości zespołu kontrolującego, wzbudziła ilość artykułów kupowanych dla poszczególnych mieszkańców DPS. O skali nieprawidłowości w placówce pisaliśmy w artykule – „Policja bada, czy jedna z pracownic DPS w Foluszu dopuściła się fałszerstwa i oszustw na szkodę pensjonariuszy”.   

W lipcu 2021 r. do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle trafiło zawiadomienie w sprawie nieprawidłowości, jakich na szkodę pensjonariuszy DPS w Foluszu miała dopuścić się jedna z pracownic placówki. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Chodziło o zaistnienie kilku przestępstw: oszustwa (art. 286 § 1 kk), przywłaszczenia cudzej rzeczy (art. 284 § 1 kk), fałszowania dokumentów (art. 270 § 1 kk) oraz niedopełnienia obowiązków (art. 231 § 1 kk).

Po trwającym ponad rok śledztwie Prokuratura Rejonowa w Jaśle, na postawie zgromadzonego materiału dowodowego, postanowiła skierować do Sądu Rejonowego w Jaśle akt oskarżenia przeciwko Marioli S (24 listopada br.). Byłej pracownicy DPS w Foluszu zarzuca się popełnienie przestępstw z art.270 §1 Kodeksu karnego (zagrożonych karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat) oraz art.284 §1 (zagrożonych karą pozbawienia wolności do 3 lat). Prokuratura postawiła oskarżonej łącznie 32 zarzuty. W sprawie poszkodowanych jest 11 osób. Oskarżona, w toku prowadzonego śledztwa, nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej przestępstw. Odmówiła też składania wyjaśnień.  

Jak udało nam się ustalić, kobieta, poczynając od 1 listopada 2022 r., nie jest już pracownicą DPS w Foluszu. Kierownictwo placówki postanowiło rozwiązać z kobietą umowę o pracę. Warto podkreślić, że już w lipcu ubiegłego roku, pracownicy socjalni zatrudnieni w DPS, kierownik Działu Bezpośredniego Wsparcia Mieszkańca oraz kierownicy Zespołów Pielęgniarsko-Opiekuńczych sygnalizowali dyrekcji placówki, że nie widzą możliwości dalszej współpracy z pracownicą. Wnosili jednocześnie o jej zwolnienie lub przeniesienie na inne stanowisko pracy, gdzie nie będzie miała ona bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami

MD

Napisany dnia: 01.12.2022, 18:59

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagraniczna ekspansja sieci Orlen. “Stacje obecne już w sześciu krajach w Europie”
Następny artykułRuszyła toruńska geotermia. Mieszkańcy czują się poszkodowani, bo za ciepło zapłacą krocie