Był widziany w Puszczy Białowieskiej. To groźny gatunek
Szakal złocisty pojawił się w Puszczy Białowieskiej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Shlomi Hazan
972526843143
15.07.2024 14:46, aktual.: 15.07.2024 16:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Puszczy Białowieskiej pojawił się nieoczekiwany mieszkaniec. Fotopułapka Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk sfotografowała szakala.
Teren Puszczy Białowieskiej jest jednym z najbardziej różnorodnych pod względem przyrodniczym w Europie. Znajdziemy tu wiele gatunków zwierząt i roślin, które podlegają ochronie. Ostatnio pojawił się tam zaskakujący gość. Szakal złocisty do tej pory nie był spotykany w tym regionie.
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, prowadząc monitoring przyrodniczy z użyciem fotopułapek od 2015 roku, po raz pierwszy zarejestrował obecność szakala w Puszczy Białowieskiej w marcu 2024 roku. Szakale są rzadko spotykane w Polsce, a na Podlasiu odnotowano je tylko raz, w 2015 roku w dolinie Biebrzy. Osobnik uwieczniony na nagraniu prawdopodobnie migrował na teren Puszczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szakal złocisty ostatnio był widziany 9 lat temu
Krzysztof Szmidt z Instytutu Biologii Ssaków PAN w rozmowie z Polskim Radiem Białystok podkreślił, że choć szakale rozprzestrzeniają się w Europie od lat, ich obecność w Polsce, a zwłaszcza w Puszczy Białowieskiej, jest zaskakująca. Szakale preferują otwarte tereny, a puszcza, będąca domem dla wilków, nie jest dla nich naturalnym środowiskiem.
Wilki i szakale nie żyją w przyjaźni, dlatego też sytuacja tego drugiego w puszczy może być niepewna. Naukowcy przypuszczają, że obecność szakala może wynikać ze zmian środowiskowych spowodowanych działalnością człowieka, takich jak wycinka lasów i rozwój rolnictwa. Analiza danych z fotopułapek ma pomóc zrozumieć to zjawisko, jednak badacze zakładają, że szakal mógł jedynie przemieszczać się przez teren puszczy, a nie osiedlić się na stałe.
Czytaj też: Ta roślina przynosi biedę. Im lepiej kwitnie, tym mniej pieniędzy
Jak wygląda szakal złocisty?
Szakal złocisty to średniej wielkości drapieżnik z rodziny psowatych, przypomina wyglądem mniejszego i smuklejszego wilka szarego. Jego sierść mieni się odcieniami złota i rudego, a długie nogi i puszysty ogon dodają mu elegancji. Jako wszystkożerca, szakal złocisty nie jest wybredny w kwestii pożywienia – zjada zarówno małe ssaki, ptaki i gady, jak i owoce czy padlinę.
Pierwotnie ten gatunek ssaka zamieszkiwał stepy, półpustynie i otwarte tereny Azji, południowo-wschodniej Europy oraz północnej Afryki. Jednak w ostatnich latach jego zasięg znacznie się rozszerzył na północ i zachód Europy. Naukowcy tłumaczą to zjawisko zmianami klimatycznymi oraz wpływem działalności człowieka.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS