A A+ A++

Z naszą redakcją skontaktował się Jan Bogdan z Kiersnówki (gmina Suchowola), który zwrócił się z prośbą o opublikowanie listu. To opinia na temat funkcjonowania Centrum Trzech Kultur.

Nazywam się Jan Bogdan. Jestem mieszkańcem wsi Kiersnówka w Gminie Suchowola. Chciałbym wypowiedzieć się na temat Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. Jest to moje osobiste spostrzeżenie na temat działalności tej instytucji. Gdy kilka lat temu burzono stary budynek przystanku autobusowego, byłem myślami przeciwny, po co i na co. W czasie jak powstawał, myślałem, co tu będzie się działo. Ale gdy ukazał się na bazie starego nowy ładny budynek pod nazwą Centrum Trzech Kultur, ze zwykłej ludzkiej ciekawości wstąpiłem, by dowiedzieć się, co tam będzie ciekawego” – czytamy w liście.

Początkowo mężczyzna nie był przekonany co do funkcjonowania placówki, jednak z czasem zmienił on zdanie.

Zaskoczyło mnie bardzo, bo osoby, które tam pracują, są miłe i od razu uzyskałem informację, czemu ma służyć Centrum Trzech Kultur. Śmiem twierdzić, że moje myśli i marzenia zaczęły się spełniać. Można tam przynieść zdjęcia archiwalne, ręczniki, dywany, obrazy religijne, narzędzia związane z pracą rolników, które już dotknął ślad historii, jak też zapisy wspomnień. Można też podzielić się wiedzą historyczną o naszej miejscowości, legendą, przekazami naszych ojców. Nie sposób wymienić wszystkich działań. Wspomnę jeszcze o filmie stypendialnym ,,Duchy opuszczonych siedlisk” Mateusza Gudela  i publikacji stypendialnej o tradycji i zwyczajach dotyczących pogrzebu i pochówku trzech społeczności – ,,Zmarły człowiecze” Dawida Gudela (stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W CTK odbywają się wystawy, pokazy i powstają różne publikacje, np. ,,Szlakiem przydrożnych kapliczek” i inne o suchowolskich Żydach, którzy kiedyś mieszkali na terenie naszej gminy. I choć pandemia wstrzymała różne działania, to można było wziąć udział w konkursie ,,Lokalne historie”. Dobrze, że mogli uczestniczyć w nim chętni w różnym wieku. Z niecierpliwością czekamy na publikację pokonkursową, bo będzie to ciekawa książka z zbiorem wspomnień” – informuje Jan Bogdan.

Konkurs „Lokalne historie” miał na celu stworzenie bazy tekstów, wspomnień i opowieści związanych z Suchowolą oraz miejscowościami niedaleko niej. Wszystkie teksty znajdą się w publikacji, która ma zostać wydana do końca czerwca.

Podsumowując zapis moich przemyśleń, śmiem stwierdzić, że ta instytucja jest cenna, to był trafny pomysł i szczytny cel. Dziś jest modne powiedzenie ,,Ocalić od zapomnienia”. Tu właśnie ocalamy od zapomnienia co się da: zdjęcia, pamiątki, zwyczaje, wytwory kultury ludowej i religijnej oraz wiele innych. Jednym słowem jesteśmy współtwórcami tych działań. Nie moją rolą jest wystawianie komuś oceny, bo jestem zwykłym rolnikiem, ale śmiem dać duży plus dla tych osób, które tam pracują: pani Kindze Trochim i panu Dawidowi Gudelowi. Wszystkiego dobrego” – życzy mieszkaniec.

Centrum Trzech Kultur funkcjonuje od 2018 roku. Placówka ma za zadanie promować dziedzictwo Polaków, Żydów i Tatarów zamieszkujących suchowolskie tereny.

(or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie dwa tygodnie utrudnień na A1 obok Łodzi. Uwaga na wyśrubowane ograniczenie prędkości!
Następny artykułJaka bluzka do plisowanej spódnicy?