A A+ A++

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Izba Pamięci Męczenników wraz z Polską Prowincją Karmelitów i Instytutem Karmelitańskim w Rzymie byli organizatorami międzynarodowej konferencji „Męczeństwo i proroctwo. Natura chrześcijańskiego świadectwa”.

Wydarzenie w formie online odbywało się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Teologicznego Oddział w Toruniu. – Są dwie okoliczności towarzyszące naszej konferencji. Pierwsza wynika z przypadającego i obchodzonego dzisiaj w polskich diecezjach wspomnienia towarzyszy męczeństwa bp. Michała Kozala. Wspomnienie samego błogosławionego biskupa, a w Bydgoszczy uroczystość patronalna diecezji i naszego seminarium przypada 14 czerwca – powiedział na wstępie rektor bydgoskiego seminarium ks. dr Marcin Puziak, dodając, że uczelnia stara się co roku utrwalać te szczególne daty.

Druga okoliczność – jak zauważył ksiądz rektor – nawiązuje do trwającego od ubiegłego roku jubileuszu 800. rocznica męczeństwa św. Anioła Jerozolimskiego, obchodzonego przez zakon karmelitów. – Ten średniowieczny męczennik, a jednocześnie charyzmatyczny prorok wraz z innymi świętymi karmelitańskimi stale towarzyszy modlitwie diecezji bydgoskiej – powiedział ks. dr Marcin Puziak, zwracając uwagę na obecność w katedrze bydgoskiej stalli z wizerunkami św. Anioła i innych świętych karmelitańskich.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne: „Męczeństwo proroków”, „Męczeństwo w historii Kościoła”, „Prorockie świadectwo”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. dr Marcin Chrostowski (WSDDB, Bydgoszcz), o. lic. Roberto Toni O.Carm. (prowincjał karmelitów, Rzym), ks., o. Manuel Bonilla O.Carm. (Institutum Carmelitanum, Rzym-Barcelona), ks. dr Paweł Hoppe (WSDDB, Bydgoszcz), o. Tadeusz Popiela O.Carm. (Casa Generalizia, Rzym), o. dr Jakub Walczak O.Carm. (Institutum Carmelitanum, Rzym), ks. prof. dr hab. Maciej Olczyk (WT UAM, Poznań).

Prelegenci poruszyli m.in. tematy: „Męczeństwo proroków Starego Testamentu”, „Męczennicy hiszpańscy”, „Św. Anioł – średniowieczny męczennik współczesnej sprawy”, „Bluźnierstwo jako akt przemocy i narzędzie opresji. Perspektywa etyczna”, „Bł. Michał Kozal – nadawanie sensu ofierze z życia”. – Ofiara z życia, jaką złożył bp Michał Kozal, nie była przypadkowa, nie wynikała z bezradności wobec hitlerowskiej machiny zbrodni, nie była też sumą losowych wydarzeń, ale była świadomym oddaniem życia – mówił ks. dr Paweł Hoppe.

Prowincjał karmelitów o. Bogdan Meger O.Carm. z Krakowa, dokonując podsumowania, powiedział, że utkwiło mu w pamięci jedno zdanie wypowiedziane przez współbrata o. Manuela Bonillę O.Carm. Były hiszpański prowincjał z Katalonii, przywołując świadectwo bł. Fernanda Garcii Sendry, powiedział: „Właśnie dowiedziałem się, że jutro pójdę do nieba”. – Nie powiedział: „Właśnie dowiedziałem się, że jutro umrę, zostanie wykonany na mnie wyrok”. Myślę, że jest to bardzo znamienne dzisiaj w świecie, który nie chce być ofiarny. W świecie, który w dobie konsumpcjonizmu pragnie tylko brać i używać. W świecie, który nie chce z siebie dawać – takie świadectwo człowieka, który potrafił wszystko postawić na Boga. Na Tego, który jest naszym największym szczęściem – powiedział o. Bogdan Meger O.Carm.

Owocem konferencji będzie okolicznościowa publikacja, która ukaże się za kilka miesięcy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb wschowskiego proboszcza śp. ks. Krzysztofa Maksymowicza
Następny artykułBądź bezpieczny – kupuj bez wychodzenia z domu