Chociaż Acer ma nadzieję, że sytuacja z niedoborem chipów na rynku PC poprawi się w jeszcze w tym roku, inni duzi gracze ze świata technologii mają raczej inne zdanie i nie są tak optymistyczni jak tajwański producent. Digitimes donosi, że dyrektor generalny i prezes Foxconn, Young-Way Liu, ma znacznie bardziej pesymistyczną (szczególnie dla graczy) opinię na temat dostępności komponentów, twierdząc, że światowy niedobór może potrwać co najmniej do drugiego kwartału 2022 roku. Oznaczałoby tu fatalnie wieści dla konsumentów, którzy od wielu miesięcy próbują kupić choćby karty graficzne w normalnych cenach. Niestety, wygląda na to, że jest to realny scenariusz i nawet NVIDIA przyznała niedawno, że spodziewa się problemów z podażą przynajmniej do końca roku.
Prezes Foxconn, Young-Way Liu, twierdzi, że światowy niedobór komponentów może potrwać co najmniej do drugiego kwartału 2022 roku.
Obecnie braki niektórych kluczowych surowców wymaganych do produkcji komponentów komputerów osobistych są tak duże, że opóźnienia wynoszą do 52 tygodni, co w pewnym sensie wyjaśnia pesymizm Liu w tej sytuacji. A ponieważ Foxconn jest kluczowym graczem w tym segmencie rynku (odpowiada m.in. za dostarczanie chipów Apple), można śmiało zakładać, że zna się na rzeczy i może minąć trochę więcej czasu, zanim będziemy mogli ponownie kupić kartę graficzną po sugerowanej cenie. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku braki komponentów nakładają się dodatkowo na boom na rynku kryptowalut, dlatego też sytuacja w tym segmencie zdaje się wyglądać wyjątkowo źle.
Liu przypisuje problemy z niedoborem także innym czynnikom, takim jak wzrost pracy w domu, powodujący nadmierny popyt na komputery osobiste i laptopy, produkcję fabryczną dotkniętą pandemią oraz rozwój technologii 5G. Wieści te trudno uznać za duże zaskoczenie, gdyż na horyzoncie rzeczywiście nie widać poprawy, niektóre kraje otrzymują tylko 20 GPU miesięcznie, a potwierdzenie ze strony jednego z największych producentów elektroniki raczej nie poprawia nam nastroju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS