A A+ A++
fot. ZielonaNews.pl

– Urząd miasta blokuje budowę pracowni z komorą hiperbaryczną – poinformowała dziś Platforma Obywatelska. Uzależnia powstanie takiego obiektu od budowy ronda. Członkowie PO komentują: To absurd i skandal! Tym bardziej, że dziennie z takich usług może skorzystać 28 osób. – Czy taka ilość osób mogłaby zakorkować miasto? – pytał dziś Waldemar Sługocki.

Chodzi o zdrowie i życie Lubuszan

Politycy Platformy Obywatelskiej przekonywali, że taką decyzję urzędu miasta trzeba zmienić. Bo chodzi o zdrowie i dobro Lubuszan. Budowę komory hiperbarycznej sfinansowałby prywatny inwestor. Obiekt znajdowałby się na terenie szpitala. A pacjenci z usług mogliby korzystać w ramach umów z NFZ. Na terenie całego województwa nie ma takiej komory. Komora hiperbaryczna wspiera leczenie przy zatruciu czadem, w przypadku osób mających problemy neurologiczne (np. ADHD), przy nadciśnieniu, miażdżycy, cukrzycy, anemii i wielu innych schorzeniach. Teraz pacjenci z woj. lubuskiego muszą jeździć do Poznania, albo Wrocławia. Szansę jaka się pojawiła, szkoda by było zaprzepaścić. Dlatego politycy apelują o zmianę decyzji.

Krzyk mieszkańców woj. lubuskiego

W tej sprawie to potrzebny jest krzyk mieszkańców woj. lubuskiego.  Myślę, że jest to mur do zburzenia, bo jeśli będziemy mówić jednym głosem mówić głośno o tych absurdach, to uda się ten mur zburzyć. Ta pracownia, ta komora hiperbaryczna jest nam bardzo potrzebna, ponieważ rozwiązuje problemy medyczne takich pacjentów, którzy mogą korzystać z takich zabiegów w tej chwili tylko we Wrocławiu i Poznaniu – tłumaczyła dziś Elżbieta Anna Polak. Wyjaśniła, że pojawiła się szansa budowa komory hiperbarycznej z prywatnych środków i mogła by powstać w zaledwie kilka tygodni. – Nagle okazało się, że miasto żąda wybudowania ronda z oświetleniem, w wysokim standardzie od jednostki medycznej. Wiemy, jaki to jest wielki problem i jaki to jest wielki koszt – wyjaśniała E. Polak. Przyznała, że stawianie takich wymogów jest absurdalne. – Będziemy walczyć do skutku o realizację tej inwestycji – wyjaśnia.

To inwestycja służąca ogółowi

Sytuacja byłaby akceptowalna, gdyby to była inwestycja komercyjna – tłumaczył Sługocki. Ale przekonuje, że w tym przypadku tak nie jest. – To nie tylko ten absurd, że miasto żąda od inwestora, który wychodzi naprzeciw nam, społeczności lubuskiej, wybudowania ronda. Ale, co bulwersuje, że miasto żąda budowy ronda na ul. Podgórnej, a jak się okazuje, w większości korzystać z komory będą w większości pacjenci, którzy już przebywają na oddziałach szpitala, co nie generowałoby dodatkowego ruchu.  Mało tego, jeśli byśmy przyjęli hipotetyczne założenie, że 100 procent pacjentów byłoby spoza tych, którzy korzystają z leczenia ambulatoryjnego, to kontakt opiewałby na 28 usług hiperbarycznych, dziennie – mówił Sługocki. I pytał, czy ktoś sądzi, że przy takim zwiększonym ruchu, pojawiłyby się korki? – Jeśli mówimy o 28 osobach, to zdajemy sobie sprawę że 28 pojazdów nie może zakorkować Zielonej Góry. Dlatego apelujemy o rozwagę i powagę, apelujemy o to że z jednej strony mówimy o budowie ronda, versus traktowanie ludzkiego życia, instrumentalne traktowanie ludzkiego życia – wyjaśnia Sługocki.

Będzie uchwała by pomóc szpitalowi

Radny Marcin Pabierowski dodaje: Jestem zdziwiony tą argumentacją, żeby wymuszać na jednostce budowę ronda dla 28 pacjentów dziennie. A z kolei radny Sławomir Kotylak zwrócił uwagę na szerszy kontekst. – Dyrektor postulował o to by miasto zaangażowało się bardziej w kwestie finansowanie szpitala uniwersyteckiego, przedstawiając bilans tego co wpływa dla szpitala ze strony miasta, a co szpital musi przekazać w formie darowizn dla miasta, w formie podatków i innych danin. I wychodzi na to że szpital oddaje więcej niż otrzymuje – tłumaczy Kotylak. Zapowiedział także, że do rady miasta złożył projekt uchwały, w której wskazuje skąd miasto mogłoby pozyskać fundusze by wesprzeć szpital. –  Apeluję do wszystkich radnych o poparcie tej uchwały – wyjaśnia Kotylak. Całość relacji z konferencji prasowej znajdziecie na fanpage Platformy Obyawatelskiej regionu lubuskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie dwóch pojazdów na Szkolnej
Następny artykułIle nowych mocy przybyło w systemie aukcyjnym w 2019 roku?