A A+ A++

W komunikacie WZM S.A. możemy przeczytać, że zawarta przez spółkę z 29 kwietnia umowa dotyczy naprawy z modyfikacją 18 egzemplarzy bojowych wozów rozpoznania BWR-1D, BWR-1S, w latach 2021-2023. Jej wykonawcą są Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, natomiast dostawcami podzespołów także inne spółki PGZ, takie jak WZŁ nr 2 w Czernicy czy PCO.

Jest to już druga tego typu umowa. W ramach pierwszej, zawartej w maju 2017 roku, zmodyfikowano łącznie pięć wozów, dostawy zakończono w 2019 roku. W komunikacie poznańskich zakładów nie podano szczegółów dotyczących konfiguracji wozów. Najprawdopodobniej jednak jest ona bardzo zbliżona do tej, w jakiej przygotowano pojazdy z pierwszej partii. W praktyce oznacza to w zasadzie całkowitą wymianę podstawowego wyposażenia misyjnego, służącego do działań rozpoznawczych.

Wśród wprowadzonych usprawnień można wymienić montaż: cyfrowych systemów łączności zewnętrznej bazujących na radiostacjach Harris i Radmor, systemu teleinformatycznego z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej od Grupy WB, systemu obserwacji dookólnej opartego na wielofunkcyjnej lornetce termowizyjnej JIM LR, zintegrowanej głowicy optoelektronicznej ZIG-T-2R, radaru rozpoznania pola walki SR HAWK(V)2E z możliwością lokalizacji wybuchów artyleryjskich oraz nowych systemów nawigacji i pozycjonowania: inercyjnego TALIN 5000 oraz satelitarnego GPS z odbiornikiem DAGR.

Pojazdy otrzymały też system samoosłony Obra produkcji PCO, wielospektralne pokrycia maskujące Berberys dostarczane przez Lubawę, systemy wykrywania skażeń oraz szereg innych usprawnień. Jednocześnie utrzymują one zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem.

Zmodyfikowane BWR są najnowocześniejszymi pojazdami tej klasy w Wojsku Polskim. Realizowany program jest szczególnie istotny, bo z reguły w pododdziałach rozpoznawczych służą albo kołowe transportery BRDM, albo standardowe Rosomaki (program Rosomak R1/R2 wciąż nie został sfinalizowany). Jest to też rzadki przykład usprawnienia sprzętu posowieckiego, prowadzącego do znacznego zwiększenia zdolności bojowych. 

BWR służą w pułkach rozpoznawczych, a także pododdziałach rozpoznawczych wybranych brygad ogólnowojskowych. Docelowo BWR zostaną zastąpione przez wozy rozpoznawcze Żuk na podwoziu nowo opracowywanego, pływającego BWP Borsuk. Zanim to jednak nastąpi, będą mogły skutecznie wykonywać zadania, dzięki wprowadzonym modyfikacjom.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPAD w Rumunii: NATO jest żywe. Jesteśmy gotowi do współpracy
Następny artykułNiespodzianka dla kibiców Krychowiaka i Rybusa. TVP pokaże ich ważny mecz!