A A+ A++

butelki pet 001
Butelki PET na napoje po ich zużyciu są nadal wartościowym materiałem i doskonale nadają się do recyklingu. Producenci opakowań z tworzyw sztucznych stale pracują nad rozwiązaniami mającymi czynić je jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska …

Butelki na wodę z tworzywa PET mają szereg zalet – są trwałe, lekkie i co najważniejsze, wbrew obiegowym opiniom, przyjazne środowisku naturalnemu. Ich produkcja oraz transport są znacznie mniej energochłonne niż opakowań alternatywnych. Po zużyciu natomiast doskonale nadają się do recyklingu, dzięki któremu możemy nadać im drugie życie.

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały branżę opakowań i nie ma się czemu dziwić, ponieważ mają szereg cech decydujących o ich walorach użytkowych. Są lekkie, praktyczne, wygodne do przenoszenia podczas zakupów i nie tłuką się. Ponadto po zużyciu butelkę PET można zgnieść i zakręcić, aby się nie odkształcała, dzięki czemu zajmuje bardzo mało miejsca w naszych domowych koszach.

Butelki PET przyjazne dla środowiska

 – „Obiegowe opinie mówią o tym, że butelki PET są szkodliwe dla środowiska, a inne opakowania np. szklane są mu przyjazne. Wbrew pozorom sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej i należy uwzględnić kilka innych elementów, które o tym decydują. Przede wszystkim do wyprodukowania butelki PET potrzeba mniej energii niż do wyprodukowania butelki szklanej i poprzez to generuje znacznie mniejszy ślad węglowy” – mówi Anna Urbańska, koordynatorka kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

Tworzywo, jakim jest PET (politereftalan etylenu), rozgrzewa się do formy plastycznej już w temperaturze około 260 stopni Celsjusza i wówczas może być formowane opakowanie. W przypadku butelki ze szkła temperatura w tym procesie wynosi aż 1500 stopni, co oczywiście powoduje znacznie większą konsumpcję energii.

Kolejną cechą butelki PET jest jej niska masa – pusta o pojemności 1,5 litra waży zaledwie 33 gramy a dla porównania butelka szklana o dwa razy mniejszej pojemności, czyli 0,75 litra waży aż 500 gramów. Ma to kolosalne znaczenie podczas transportu, ponieważ im mniejsza masa, tym mnie trzeba zużyć energii, w tym przypadku paliwa na przetransportowanie towaru. Mniej zużytego paliwa bezpośrednio wpływa na znacznie mniejszą emisję gazów do atmosfery i powstawania letniego smogu.

Producenci opakowań z tworzyw sztucznych stale pracują nad rozwiązaniami mającymi czynić je jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska. Przykładem tego jest to, że w ostatnich 30. latach takie opakowania stały się lżejsze o 25%, a butelki z PET o jedną trzecią. To oczywiście przekłada się na mniejsze zużycie surowców. W Europie Zachodniej pozwoliło to wyeliminować blisko 6,2 mln ton „plastiku” rocznie i zaoszczędzić mnóstwo energii potrzebnej do produkcji i transportu.[1]

Łatwy recykling

Butelki PET na napoje po ich zużyciu są nadal wartościowym materiałem i doskonale nadają się do recyklingu. Po przetworzeniu w specjalistycznych zakładach powstaje z nich tzw. rPET wykorzystywany na coraz większą skalę do produkcji nowych butelek. Z takiego surowca produkuje się również materiały przemysłowe np. rury, a także różnorodne tekstylia.

– „Pierwszym etapem poprawnego recyklingu tworzyw sztucznych jest ich odpowiednia segregacja już w naszych domach. To od nas zależy, ile tego cennego surowca trafi do przetworzenia zamiast do odpadów zmieszanych, a co gorsza bezpośrednio do środowiska. Według badania opinii zrealizowanego na potrzeby kampanii #rePETujemy 15% Polaków deklaruje, że ma problem z segregacją plastikowych butelek, a głównym problemem jest brak miejsca na oddzielny kosz w domu. Tak naprawdę uporanie się z tym pozornym problemem nie kosztuje wiele wysiłku, wystarczy pustą butelkę dokładnie zgnieść, szczelnie zakręcić i wyrzucić do żółtego pojemnika” – dodaje Anna Urbańska.


[1] German Association for Plastics Packaging and Films (IK) – Niemieckie Stowarzyszenie Opakowań i Folii Plastikowej (IK): Daten & Fakten – Ressourceneffizienz von Kunststoffverpackungen; PlasticsEurope: Plastics – the Facts 2019

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRondo ZWiN po staremu
Następny artykuł„Nieprecyzyjny” prezes Żegalski