A A+ A++

Chodzi o opinie prawne w sprawie “drugiego immunitetu”, który ma przysługiwać Marcinowi Romanowskiemu z racji sprawowania funkcji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. 

W poniedziałek Prokuratura Krajowa informowała o dwóch opiniach niezależnych ośrodków naukowych. “Wprost potwierdzają, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Romanowskiemu” – czytamy w komunikacie.

“Otóż wskazane opinie nie powstały w prokuraturze, ani nawet na jej zlecenie” – przekazał w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski.

Marcin Romanowski zatrzymany. Kaleta wskazał Myrchę

Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że opinie sporządzono na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, a ze sprawą związany jest wiceminister Arkadiusz Myrcha. “Osobiście nadzorował proces zamawiania i odbierania opinii, ponieważ żaden z dyrektorów z MS nie dysponował nimi” – podkreślił poseł PiS.

Zobacz również:

To zaś – zdaniem Kalety – wskazuje na “pilotowanie” śledztwa “z tylnego siedzenia” przez polityków koalicji rządzącej. 

“Ministerstwo Sprawiedliwości nie jest żadnym podmiotem w sprawie, ale to z jego inicjatywy dostarczano prokuratorom ‘podkładek’ do bezprawnego zatrzymania i pozbawienia wolności posła Romanowskiego” – kontynuował Sebastian Kaleta.

Zdaniem posła jest to dowód na “niedopuszczalną ingerencję w postępowanie przygotowawcze” oraz nacisk na prokuratorów. “Nie da się oprzeć wrażeniu, że (opinie – red.) pisane były pod z góry założoną tezę, taką jaką założył sobie minister Myrcha” – zaznaczył przedstawiciel Suwerennej Polski. 

Marcin Romanowski zatrzymany. Wiceminister odpowiada

Arkadiusz Myrcha postanowił odpowiedzieć na oskarżenia, publikując krótki komunikat. “Gdy zaistnieją okoliczności wymagające opinii ekspertów, to zwyczajnie o nie występujemy” – napisał. 

Przypomniał, że podobnie postępowano w kontrowersyjnej sprawie statusu prok. Dariusza Barskiego. Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej zapewnił, że sprawa Marcina Romanowskiego “nie jest polityczną intrygą”. “Tak działa odpowiedzialna instytucja” – podkreślił.

Oświadczenie wydała również Prokuratura Krajowa. Przekazano, że prokurator podejmował samodzielną decyzję w sprawie zastosowania immunitetu poselskiego członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zaznaczono, że korzystał z przepisów regulujących status Rady i nie miał wątpliwości w sprawie, dlatego nie wnioskował o opinię do Rady Europy.

Resort sprawiedliwości poinformował we wtorek, że minister Adam Bodnar konsultował sprawę immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z prokuratorami delegowanymi do MS, którzy doradzają szefowi resortu sprawiedliwości w sprawach dotyczących prokuratury. Ci mieli zarekomendować zlecenie wykonania niezależnych opinii prawnych. “Na prośbę ministra zleceniem przygotowania wspomnianych opinii zajął się Arkadiusz Myrcha” – tłumaczy MS.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

„Debata polityczna”: Leszek Miller: Wyborcy oczekują rozliczeń/Polsat News Polityka … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNawałnica nad Radomiem i regioniem. Pozalewane ulice [ZDJĘCIA/WIDEO]
Następny artykułNiemcy bliżej systemu Aegis dla swoich „fregat”