FC Barcelona walczy o wicemistrzostwo Hiszpanii, które da możliwość występu rywalizacji w kolejnej edycji Superpucharu. Zespół prowadzony przez Xaviego Hernandeza wygrał 2:0 z Realem Sociedad po golach Lamine’a Yamala oraz Raphinhi, przez co wyprzedził Gironę. Robert Lewandowski wyszedł w wyjściowym składzie Barcelony, ale został zmieniony w 75. minucie przez Ferrana Torresa. “Kibicom Barcelony występ Polaka podobał się nawet bez gola. Gdy schodził z boiska, wielu z nich oklaskiwało go na stojąco” – pisał Dawid Szymczak, dziennikarz Sport.pl.

To oczywiście nie była pierwsza sytuacja, gdy Xavi decydował się na zmianę Lewandowskiego. Łącznie dokonał tego już 12-krotnie w tym sezonie, a konkretniej w meczach z FC Porto (1:0), Antwerpią (2:3), Athletikiem (2:4), Realem Sociedad (1:0), Las Palmas (2:1 i 1:0), Realem Betis (4:2), Villarrealem (3:5), Realem Madryt (2:3) oraz Gironą (2:4). W trakcie transmisji realizator zauważył, że Lewandowski nie był zadowolony ze zmiany.

Ma to oczywiście też związek z faktem, że Lewandowski rywalizuje o miano najlepszego strzelca ligi hiszpańskiej. Na trzy kolejki przed końcem Polak ma 17 goli i traci trzy trafienia do prowadzącego Artioma Dowbyka z Girony. Warto dodać, że w poprzednim sezonie Lewandowski był najlepszym strzelcem w Hiszpanii z 23 bramkami.

Xavi wyjaśnia, dlaczego zmienił Lewandowskiego. “Rozumiem jego złość”

Dziennikarze postanowili zapytać Xaviego o powód zmiany Lewandowskiego podczas pomeczowej konferencji prasowej. Okazuje się, że trener Barcelony miał konkretny plan na ostatnie minuty spotkania przeciwko Realowi Sociedad. – Musieliśmy wysoko naciskać, chcieliśmy zagrać wysokim pressingiem, by Sociedad nie wyszło z własnej połowy. Po to mamy Ferrana oraz Fermina Lopeza. Naciskaliśmy w środku i wychodziliśmy do przodu. Poza tym mamy mecze w czwartek i niedzielę, więc to duży wysiłek – powiedział.

– Robert wykonał bardzo dobrą robotę w tym meczu. Rozumiem jego złość. Mnie też nie podobało się, gdy jako piłkarz byłem zmieniany. Ale to ja jestem trenerem i ja decyduję. Myślałem o dobru drużyny w tamtym momencie – dodał Xavi. Lewandowski nie rozmawiał z mediami po tym meczu, więc nie miał okazji odnieść się do słów trenera Barcelony.

FC Barcelona zagra jeszcze w tym sezonie z Almerią (16.05), Rayo Vallecano (19.05) i Sevillą (25.05). Zapraszamy do śledzenia relacji tekstowych na żywo z meczów Barcelony z udziałem Lewandowskiego w Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.