A A+ A++

W zeszłym czwartek Sebastian Coe, prezes Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (WA), potwierdził, że kobiety transpłciowe nie mogą uczestniczyć w zawodach lekkoatletycznych dla kobiet, jeśli przeszły męski okres dojrzewania. Decyzja wywołała lawinę komentarzy.


Zobacz wideo

Morawiecki sprzeciwia się decyzji MKOl-u: Co to jest za podejście do tematu?!

– Myślę, że to bardzo tchórzliwe – tak sprawę komentuje Zooey “Effy” Perry dla “NRK”. To brytyjska transpłciowa kobieta, bramkarka w piłce ręcznej i ambasadorka organizacji Athlete Ally, która walczy z homofobią i transfobią w sporcie. Nie rozumie decyzji WA.

– Robią to w imię sprawiedliwości, ale gdyby naprawdę zależało im na sprawiedliwości dla kobiet w sporcie, przyjrzeliby się różnicom w płacach, nagrodom, zastanowili nad brakiem kobiet na stanowiskach kierowniczych czy wszystkim przypadkom nadużyć, które się pojawiły w świecie lekkiej atletyki. Wygląda na to, że chcą zaatakować społeczność trans, podczas gdy powinni zająć się innymi rzeczami, jeśli naprawdę zależy im na uczciwości dla kobiet w sporcie – mówi Perry.

“Aniołek Matusińskiego” zmienia rolę. Sport musi poczekać. Co za nowina!

Burza po decyzji WA. “To hipokryzja. Decyzja jest sprzeczna z wytycznymi MKOL-u”

Bramkarka dodaje, że WA łamie wytyczne Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który w 2021 roku opublikował ramy dotyczące integracji i sprawiedliwości w sporcie. Padają tam słowa, że “organizacje sportowe muszą pracować nad poprawą integracji i zapobieganiem dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową lub różnice płciowe”. Ramy podkreślają również, że nikt nie powinien mieć nieuczciwej i nieproporcjonalnej przewagi konkurencyjnej.

– Uważam, że to hipokryzja, ponieważ decyzja jest sprzeczna z tym, co MKOl opublikował w swoich wytycznych. Są zupełnie inne niż to, co mówi WA. Więc tą decyzją sprzeciwiają się MKOl – twierdzi Perry. – Badania wielokrotnie wykazały, że był on [testosteron – przyp. red] bardzo mały i nie przynosił żadnych korzyści. O transpłciowych kobietach w sporcie słyszymy tylko wtedy, gdy wygrywają i dobrze sobie radzą. Nigdy się o tym nie słyszy, kiedy idzie im gorzej – dodaje.

Hiroo TanakaNiesamowity bieg 92-latka na MŚ w Toruniu. Rekord świata o włos [WIDEO]

WA oparło swoją decyzję na fakcie, że nie ma wystarczających badań, aby wykazać, że kobiety transpłciowe nie mają przewagi nad kobietami biologicznymi, jak tłumaczył Sebastian Coe na ostatniej konferencji prasowej. Tam też poinformował o powołaniu grupy roboczej, która będzie specjalnie konsultować się z osobami transpłciowymi w sporcie w celu prowadzenia dalszych badań na ten temat.

Oburzenie w tej sprawie wyraziła również Kristen Worley. Kanadyjska kolarka, która jest transpłciową kobietą. – Obecnie dzieje się tak, że najsłabsi są wykluczani ze sportu, bardziej z powodów politycznych niż z powodu nauki i badań – powiedziała dla “Reuters”.

Ricki Coughlan, która jest jedną z pierwszych australijskich sportowców transpłciowych w biegach dystansowych, również ostro reaguje na decyzję WA i mówi, że wzmocni ona “siły nienawiści” wobec osób transpłciowych.

Reeva Steenkamp / Oscar PistoriusZabił swoją dziewczynę i teraz może wyjść na wolność. O tej sprawie pisał cały świat

Natomiast decyzję organizacji popiera Frode Saugestad, norweski trener lekkoatletyczny oraz aktywista społeczny. – To dobrze i odważnie ze strony WA, że odłożyli na bok swoje poglądy. Ważne jest, aby podejść do tych kwestii trzeźwo i poprzeć ją nauką – uważa Saugestad. – Uprawianie sportu na najwyższym poziomie nie jest prawem człowieka – mówi NRK.

Podkreśla, że jego zdaniem to smutne, jak wiele osób trans zostało potraktowanych, ale ważne jest, aby w sporcie konkurencja była uczciwa. Uważa, że osoby transpłciowe muszą uczestniczyć w zajęciach dla mężczyzn. – To tak proste, jak istnienie dwóch płci. Jeśli jesteś mężczyzną, podczas męskiego dojrzewania dzieje się coś, co nigdy nie będzie sprawiedliwe, a w sportach kontaktowych może to być wręcz niebezpieczne – mówi Saugestad.

Joanna JóźwikOficjalnie: Joanna Jóźwik zakończyła karierę. “Dość, wystarczy!”

Stanowisko zgodne z decyzją Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki mają również niektórzy sportowcy. Brytyjska kulomiotka Amelia Strickler była jednym z największych krytyków dopuszczenia transseksualistów do uprawiania sportów kobiecych. – Tu nie chodzi o nienawiść czy złość, tylko o sprawiedliwość i chęć ochrony kategorii kobiet. Chcemy, aby było sprawiedliwie dla kobiet, które ciężko pracują i poświęcają temu sportowi wiele godzin, potu, krwi i łez. To nasza pasja, a dla wielu to samo życie – mówi “GB News”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokazała zdjęcia od fryzjera. To jedno z najmodniejszych cięć
Następny artykułMetropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. Przyda się każda para rąk do pomocy