A A+ A++

Urzędująca pani burmistrz Beata Nadzieja-Szpila startowała do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, choć nie należy do tej partii. Mandatu nie zdobyła, ale to właśnie PiS uzyskał najlepszy wynik w gminie Alwernia.

Sięgnijmy trochę do historii. W wyborach do sejmu w 2010 r. Alwernia postawiła na Platformę Obywatelską, która wtedy otrzymała tutaj największe poparcie (41,18 proc.), a najwięcej głosów z tej listy zdobył Tadeusz Arkit z Libiąża (892). Niemniej jednak najlepszy indywidualny wynik uzyskała Beata Szydło z PiS (994 głosy, co dawało 21,54 proc.).
Ale już w wyborach w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość „odsadziło” Platformę Obywatelską w gminie Alwernia. I to mocno. Było 45,67 proc. do 20,37 proc. na korzyść PiS.
Rok 2019 i znowu duża dominacja Prawa i Sprawiedliwości w gminie Alwernia. Aż 51-procentowe poparcie.

PiS wygrał prawie wszędzie
W tegorocznej rywalizacji wyborczej w gminie Alwernia Prawo i Sprawiedliwość wygrało i w mieście i w prawie wszystkich sołectwach, zdobywając 42-procentowe poparcie. Tylko w Nieporazie zabrakło mu dwóch głosów, żeby zremisować z Koalicją Obywatelską. Najlepszy wynik zdobyło w Alwerni (730), a w przypadku wiosek – w Regulicach (457), gdzie mieszka burmistrzyni Beata Nadzieja-Szpila.
Łącznie na PiS zagłosowało 3 049 mieszkańców gminy Alwernia, a na Koalicję Obywatelską – 1 659 osób. Beata Nadzieja uzyskała najlepszy wynik (1 299), potem był Marek Sowa z KO (652), Rafał Bochenek z PiS (595) i wojewoda małopolski Łukasz Kmita z PiS (529).
Dobry wynik burmistrzyni Beaty Nadziei-Szpili, która – można powiedzieć – pociągnęła listę PiS w swojej gminie, nie jest zaskoczeniem. Już na początku tej kadencji samorządowej zaczęła zacieśniać kontakty z politykami Prawa i Sprawiedliwości, z którymi spotykała się czy to podczas służbowych wyjazdów, czy to na gminnych imprezach, czy wreszcie w urzędzie miejskim. Wspólne fotki chętnie wrzucała do internetu.

Trzecia Droga – trzecie miejsce
Z Alwerni kandydował na posła również Sławomir Kurnik z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni, członek partii Hołowni, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Alwerni. W swojej gminie zdobył 275 głosów, co nie jest może powalającym wynikiem, ale też nie najgorszym, biorąc pod uwagę fakt, że Kurnik prowadził mało aktywną kampanię wyborczą. Trzecia Droga, z której startował, znalazła się w gminie Alwernia na trzecim miejscu, po Prawie i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Wśród wszystkich obwodów wyborczych w gminie Trzecia Droga najlepszy wynik uzyskała w samej Alwerni, gdzie mieszka Sławomir Kurnik.

  • Liczba uprawnionych do głosowania w gminie Alwernia – 9 751
  • Liczba ważnych głosów – 7 110
  • Frekwencja w gminie Alwernia – 74,15 proc.
  • Najwyższa frekwencja wyborcza – 80,78 proc. była w komisji obwodowej nr 9 (w lokalu wyborczym w Świetlicy Wiejskiej w Nieporazie)

Wyniki wyborów do Sejmu w Alwerni (liczba głosów oddanych na ten komitet; w nawiasie ich procentowy udział we wszystkich głosach)

  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 3 049 (42,88 proc.)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 1 659 (23,33 proc.)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 1 218 (17,13 proc.)
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość – 516 (7,26 proc.)
  • Komitet Wyborczy Nowa Lewica – 442 (6,22 proc.)
  • Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy – 119 (1,67 proc.)
  • Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna – 107 (1,50 proc.)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak dbać o storczyki? Sprawdzone metody rozmnażania i pielęgnacji kwiatów
Następny artykułWyborcza stabilizacja w Babicach