A A+ A++

Burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski w piątek 14 czerwca pokazał dziennikarzom swój gabinet po remoncie. To oczywiście był tylko anturaż dla głównego punktu spotkania, którym była prezentacja przyszłej zastępczyni burmistrza. Od 8 lipca będzie nią Olga Berdysz.

9 maja, dwa dni po objęciu urzędu burmistrza Żnina przez Łukasza Kwiatkowskiego spotkaliśmy się z włodarzem w gabinecie, który on odziedziczył po swoim poprzedniku Robercie Luchowskim. Nowy burmistrz zapowiedział wtedy, że jednym z pierwszych kroków, które zamierza poczynić, to spotkać się ze specjalistą i porozmawiać o remoncie tego pomieszczenia. Łukasz Kwiatkowski powiedział, że trzeba do tego gabinetu wpuścić więcej światła, pomieszczenie musi mieć charakter i klimat gabinetu urzędowego. Potrzebny będzie też jakiś graficznie przedstawiony symbol Żnina na ścianie.

Burmistrz Łukasz Kwiatkowski przedstawił swoją przyszłą zastępczynię, Olgę Berdysz i opowiedział o perspektywach dla Żnina fot. Karol Gapiński

14 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami mediów lokalnych burmistrz Łukasz Kwiatkowski zaprezentował ten gabinet po remoncie. Zostały zdjęte tapety z bizantyjskim motywem, a także kryształki z żyrandoli. Meble są te same. Zostały zamurowane drzwi, przez które poprzednio można było przejść bezpośrednio z gabinetu burmistrza do pomieszczeń wydziału ochrony środowiska (jeszcze wcześniej było tam tzw. akwarium, w którym odbywały się konferencje prasowe lub posiedzenia kawowe w trakcie przerw w obradach sesyjnych Rady Miejskiej). Ściany po liftingu mają odcień beżowy, a na głównej z nich zostały namalowane kontury kamienic na żnińskim rynku i Baszta w centralnym punkcie. Autorem tej pracy jest Piotr Strzałka, żniński plastyk, autor lub współautor wielu murali, które zdobią przestrzeń publiczną w stolicy Pałuk. Burmistrz nie powiedział nam, ile remont jego gabinetu kosztował, ma tę informację przedstawić nam później. W najbliższych dniach w gabinecie burmistrza zostaną też zawieszone obrazy pędzla Tadeusza Małachowskiego. Zaproponował to jego syn, Łukasz Małachowski a Muzeum Ziemi Pałuckiej, w którego posiadaniu są te obrazy, przekaże je do ratusza w formie użyczenia. Zostanie zawarta stosowna umowa w tej sprawie. Będą to portrety braci Śniadeckich, Erazma Glicznera i Klemensa Janickiego.

Podczas spotkania burmistrzowi towarzyszyły dwie panie. Pierwszą z nich była Monika Andruszkiewicz, od czerwca dyrektorka wydziału kultury, sportu, turystyki i promocji w gminie. Drugą natomiast była Olga Berdysz, obecnie dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie. Burmistrz przedstawił ją jako swoją nową zastępczynię. Funkcję tę Olga Berdysz ma objąć formalnie od 8 lipca. Póki co pozostaje jeszcze szefową PUP.

fot. Karol Gapiński

28 czerwca Łukasz Kwiatkowski planuje wydać zarządzenie o odwołaniu dotychczasowej zastępczyni burmistrza Haliny Rosiak-Kozłowskiej. Burmistrz dodał, że rozmawiał już telefonicznie z dotychczasową zastępczynią i poinformował ją o takim zamiarze. Rozmowa była telefoniczna, a nie twarzą w twarz, ponieważ Halina Rosiak-Kozłowska przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Nowa zastępczyni burmistrza nie będzie łączyła tej funkcji ze stanowiskiem dyrektorki wydziału polityki społecznej, jak to było w ostatnim czasie w przypadku Haliny Rosiak-Kozłowskiej. Jednak obszar, za który ma odpowiadać jako wiceburmistrz Olga Berdysz będzie taki sam – kultura, oświata, polityka społeczna. Przypomnijmy, że Olga Berdysz w poprzedniej kadencji była radną Rady Miejskiej w Żninie działającą w klubie Forum Samorządowym Pałuki. To ugrupowanie, które stanowi zaplecze polityczne obecnego burmistrza. W kwietniowych wyborach Olga Berdysz nie startowała. Burmistrz Łukasz Kwiatkowski podkreśla, że powołanie Olgi Berdysz oznacza, że Urząd Miejski zyskuje kolejnego, doświadczonego urzędnika, nie zaś polityka.

fot. Karol Gapiński

W lipcu ma zostać przedstawiona nowa struktura organizacyjna Urzędu. Dodajmy, że obecnie p.o. dyrektorką wydziału polityki społecznej jest Małgorzata Wesołek, dotychczas pracująca w tym wydziale. Burmistrz zapowiada, że będzie chciał przesunąć zakresy merytoryczne poszczególnych wydziałów. Uważa, że trzeba zmniejszyć obszar działań zwłaszcza wydziału infrastruktury, gospodarki przestrzennej i inwestycji. Generalnie nazwy wydziałów Urzędu mają być krótsze, a obszary działalności bardziej skonkretyzowane. W planie jest też powrót do starej nomenklatury, jeśli chodzi o nazewnictwo. Na powrót wydziałami mają kierować kierownicy, anie dyrektorzy.

Burmistrz zapowiada, że trwa rozpoznawanie możliwości pozyskiwania dalszych środków na inwestycje. Ścieżki są tutaj różne i możliwości nie brakuje, ale z reguły ogranicznikiem jest konieczny wklad własny. Trwają analizy, czy i na jakim poziomie zaproponować Radzie Miejskiej wyemitowanie obligacji, jako źródła pokrycia wydatków inwestycyjnych. Łukasz Kwiatkowski póki co nie rozważał jeszcze ewentualnych zmian personalnych w kierownictwie jednostek organizacyjnych, w tym instytucji kultury. Jednym z jego priorytetów pozostaje punkt z programu wyborczego dotyczący przejęcia kina i stworzenia tam nowej siedziby ŻDK. Gmina jest na etapie przygotowywania się do kontynuacji inwestycji zrealizowanej w czasach burmistrza Roberta Luchowskiego, czyli ścieżki rowerowej na nasypie dawnej linii kolejowej w kierunku Bydgoszczy. Chodzi o to, aby pociągnąć tę ścieżkę teraz od Jaroszewa do Sobiejuch. Burmistrz zamierza też pochylić się nad możliwościami dla dworca autobusowego. Jest to jedno z tych miejsc, które niestety wciąż nie wpisują się w coraz lepszy wygląd i funkcjonalność Żnina.

fot. Karol Gapiński

Imprezy kulturalne będące w stałym kalendarzu przedsięwzięć gminnych na razie zostają wszystkie. łącznie z Biesiadą Pałucką, która odbędzie się 20 lipca na rynku według dotychczasowej formuły, czyli m.in. z konkursami kulinarnymi. Co do dnia seniora to, jak dodaje Monika Andruszkiewicz, trzeba zastanowić się nad zmianą formuły tej imprezy. Spotkanie seniorów w pełni lata na rozgrzanej płycie rynku nie jest zbyt fortunną  formułą dla takiego wydarzenia. Ponadto ratusz chce, aby Zjazd Twórców Ludowych z okazji Jesieni na Pałukach powrócił do Żnina. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Żniński Dom Kultury nie podjął się organizacji tego wydarzenia w ramach Jesieni na Pałukach.

Wiadomo również, że tegoroczne dożynki gminne odbędą się we wrześniu w samym Żninie, ale nie dlatego, że burmistrz uważa, iż nie powinny się odbywać na terenie sołectw. Chodzi po prostu o to, że w tym roku gmina Żnin ma być gospodarzem dożynek również powiatowych, a te lepiej w ocenie Łukasza Kwiatkowskiego będzie zorganizować w stolicy i gminy i powiatu.

fot. Karol Gapiński

Przy okazji spotkania burmistrz zapewnił również, że nie będzie podnosił ręki na szkoły wiejskie. uważa, ze są one potrzebne i sieć szkolna taka, jaka mamy obecnie, powinna pozostać.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKasia Niewiadoma wraca do ścigania | Almeida i Yates na czele Tour de Suisse | Brożyna wygrał na Mauritiusie
Następny artykułZbigniew Ziobro apeluje do Polaków. “Musimy się przeciwstawić”