A A+ A++

W Kętrzynie pamiętano o 39 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę, 13 grudnia, burmistrz Ryszard Niedziółka złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą siedzibę „Solidarności”, która mieściła się w kętrzyńskim ratuszu.

Składając wiązankę kwiatów, Ryszard Niedziółka symbolicznie upamiętnił ofiary, osoby internowane oraz wszystkich represjonowanych w stanie wojennym, który został wprowadzony na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą Rady Państwa, podjętą w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Było to niezgodne z konstytucją PRL-u siłowe działanie komunistycznych władz, zmierzające do rozbicie cieszącego się masowym poparciem Polaków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Według współczesnej wiedzy, pierwsze prace organizacyjne nad przygotowaniem służb państwowych do stanu wojennego rozpoczęto jeszcze w 1980 roku, tuż po podpisaniu Porozumień Sierpniowych. Już w listopadzie tego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało listę ok. 12900 działaczy opozycji, których miano internować w specjalnie przygotowanych ośrodkach i więzieniach… red

Fot. Miasto Kętrzyn

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChoinka sztuczna czy prawdziwa?
Następny artykułDom Nowe Guty nad Śniardwami