A A+ A++

Po sprzeciwie mieszkańców w sprawie budowy kolejnych masztów telefonii komórkowej na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój, burmistrz Leszek Świder zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o podjęcie działań ograniczających lokalizowanie wież telekomunikacyjnych, szczególnie na terenie gmin uzdrowiskowych.

Włodarz miasta podkreślił, że wydawanie zezwoleń dla wież telekomunikacyjnych w tak ogromnej obecnie skali, w sytuacji niepewności co do stopnia ryzyka zdrowotnego takich przedsięwzięć, wpływa negatywnie na walory uzdrowiskowe gminy, w tym walory klimatyczne, walory przyrodnicze. Zaznaczył, że w sytuacji budowy tak dużej ilości wież telekomunikacyjnych konkurencyjność na tle rynku turystycznego miejscowości takich jak Rabka-Zdrój znacząco spadnie. Dochody gmin będą coraz niższe, mieszkańcy ubożsi. Burmistrz wniósł o wprowadzenie takich przepisów, które umożliwiałyby samorządom wpływ na lokalizowanie wież telekomunikacyjnych na obszarze gminy, a także możliwość okresowej kontroli lokalizowanych oraz istniejących stacji telekomunikacyjnych przez odpowiednie organy.

W odpowiedzi na pismo burmistrza, Grzegorz Czwordon – zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji napisał, że resort nie planuje zmian legislacyjnych, które miałyby na celu ograniczenie możliwości budowy stacji bazowych, w tym na terenach uzdrowiskowych. W przypadku miejscowości licznie odwiedzanych przez kuracjuszy należałoby dążyć raczej do zwiększania ilości stacji bazowych niż do ich zmniejszania, gdyż większa liczba osób przebywających na danym terenie generuje większe zapotrzebowanie na przepływ danych. Trudno jednak zakładać, by operatorzy telefonii komórkowej budowali nadmierną, w stosunku do realnego zapotrzebowania, ilość stacji, skoro inwestycje takie muszą finansować z własnych środków.

Dyrektor powołał się również na opinię dra hab. inż. Jarosława Michalaka z Wojskowej Akademii Technicznej, przygotowaną na zlecenie Kancelarii Senatu, który stwierdza, że to nie maszty antenowe i umieszczone na nich anteny, ale natężenie pola elektromagnetycznego, może być źródłem obawy o zdrowie. Dlatego – paradoksalnie – “zwiększanie gęstości rozmieszczenia stacji bazowych telefonii komórkowej i punktów dostępowych Wi-Fi zmniejsza poziom promieniowania, gdyż źródła sygnałów radiowych mogą wymieniać informacje z mniejszym wydatkiem energetycznym”, przekonuje naukowiec WAT.

UM Rabka-Zdrój, oprac. r/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW środę pierwszy dzień lata. IMGW ostrzega przed falą upałów
Następny artykułChelsea potwierdziła transferowy hit